fot. flickr.com

Kanada: w Toronto wygrał prezydent Andrzej Duda uzyskując 63,46 proc. głosów

Prezydent Andrzej Duda wygrał w pierwszej turze wyborów prezydenta RP w komisji wyborczej w Toronto, uzyskując 63,46 proc. głosów. Rafał Trzaskowski zdobył 26,18 proc. głosów.

Na Krzysztofa Bosaka głosowało 5,86 proc. wyborców, na Szymona Hołownię – 2,97 proc., na Roberta Biedronia – 1,26 proc. Na pozostałych kandydatów głosowały pojedyncze osoby.

Konsulat Generalny RP w Toronto, gdzie głosuje największa część kanadyjskiej Polonii, wysłał 5674 pakiety wyborcze do zarejestrowanych wyborców. Jak poinformował PAP konsul generalny RP w Toronto Krzysztof Grzelczyk, oddano 3262 ważnych głosów i 98 nieważnych.

W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych w Toronto zarejestrowało się ok. 4200 wyborców.

Kanada, jak wiele innych krajów, podczas pandemii umożliwiła wyłącznie wybory korespondencyjne. Odbyły się w sobotę, w godzinach 7-21 czasu lokalnego. Przesyłki od wyborców odbierane były także w sobotę.

Obwody głosowania w Kanadzie znajdowały się w okręgach Referatu ds. Konsularnych i Polonii Ambasady RP w Ottawie, Konsulatu Generalnego RP w Toronto, Konsulatu Generalnego RP w Montrealu, oraz Konsulatu Generalnego RP w Vancouver.

PAP

drukuj