fot. pixabay.com

W poniedziałek zachmurzenie duże na terenie całej Polski

Jak informuje IMGW, północno-zachodnie, północne i wschodnie rejony Europy, w tym Polska, będą w zasięgu niżu znad Wielkiej Brytanii i związanych z nim zatok niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi. Pozostałe rejony kontynentu znajdą się w zasięgu wysokiego ciśnienia.

Wschodnia część Polski będzie w strefie frontu atmosferycznego, w ciepłym powietrzu polarnym morskim, nad zachodnie rejony napłynie nieco chłodniejsze powietrze. Ciśnienie będzie się wahać.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 997 hPa.

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południowym zachodzie początkowo zachmurzenie całkowite. Opady deszczu i burze, miejscami burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów do 60 mm w Małopolsce, na Górnym Śląsku i w województwie świętokrzyskim oraz do 40 mm, lokalnie do 50 mm, na wschodzie kraju. Na południowym zachodzie i gdzieniegdzie w centrum opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Temperatura maksymalna od 19 st. C, 20 st. C na Dolnym Śląsku i nad morzem, do około 22 st. C w centrum, 25 w Małopolsce i na Podlasiu, do 30 st. C na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, tylko na południowym wschodzie południowy. W czasie burz wiatr w porywach do 100 km/h, na wschodzie kraju możliwe porywy do 110 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu i lokalnymi burzami. Początkowo możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów do 30 mm gdzieniegdzie w centrum i do 25 mm na Dolnym Śląsku. Nad ranem lokalnie na południu kraju krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 400 metrów. Temperatura minimalna od 14 st. C do 19 st. C, w rejonach podgórskich około 13 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h. Prognozowana wysokość opadów na Mazowszu i Lubelszczyźnie do 50 mm, a na pozostałym obszarze wschodnich województw do 40 mm.

PAP

drukuj