pixabay.com

Przyjęto pakiet rozwiązań dot. adaptacji uchodźców z Ukrainy w Polsce

Rząd przyjął we wtorek pierwszy pakiet rozwiązań systemowych dotyczących adaptacji uchodźców z Ukrainy do życia w Polsce. Obejmują one dwa obszary – rynek pracy oraz edukację i opiekę nad dziećmi.

Pełnomocnik rząd ds. uchodźców wojennych, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Paweł Szefernaker, zaznaczył, że rozpoczyna się drugi etap pomocy, czyli wsparcie systemowe. Jak wskazał w czasie konferencji prasowej, celem rozwiązań przyjętych przez rząd jest stworzenie warunków do samodzielnego życia dla tych osób, które planują pozostać w Polsce na dłużej.

– Chodzi o to, by mogły się usamodzielnić, zaadaptować, zapewnić opiekę nad dziećmi i mogły pójść do pracy. Zostały przyjęte pierwsze rozwiązania wypracowane przez rząd we współpracy z samorządami – poinformował Paweł Szefernaker.

Wśród propozycji jest stworzenie miejsc opieki dziennej dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, aby matki mogły podjąć pracę. Rząd poparł także doprecyzowanie Prawa pracy, zakładające m.in. szkolenie w nauce języka polskiego.

W ustawie wprowadzamy ułatwienia związane z nauką języka polskiego, która będzie organizowana i przeprowadzana przez publiczne służby zatrudnienia. Brakuje przedstawicieli w branży medycznej – lekarzy, pielęgniarek, położnych. Na wniosek samorządu zawodowego wprowadzamy możliwość dodatkowej nauki języka polskiego, która będzie przeprowadzana przez samorządy zawodowe – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Uproszczone mają zostać procedury prawa budowlanego dla samorządów, aby łatwiej można było przeznaczyć pustostany na lokale komunalne – zarówno dla Polaków, jak i Ukraińców.

Na kolejny rok szkolny przedłużone zostaną obowiązujące już rozwiązania dot. przyjmowania dzieci ukraińskich do polskich szkół. To m.in. dodatkowe środki w ramach subwencji oświatowej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl