fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Od dziś urząd skarbowy może rozliczyć PIT za podatnika

Roczne zeznanie podatkowe możemy od dziś rozliczyć w Urzędzie Skarbowym. Nowelizację ustawy o PIT, która umożliwia takie rozwiązanie, podpisał prezydent RP Andrzej Duda.

Z rozwiązania będą mogły skorzystać osoby uzyskujące dochody wyłącznie od płatników – także ci, którzy odliczają ulgi podatkowe. Dla państwa oznacza to także cięcie kosztów, m.in. na druku papierowych formularzy.

Podatnik musi wypełnić elektroniczny wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. Można to zrobić m.in. za pośrednictwem portalu podatkowego. W przyszłości będzie to możliwe również za pośrednictwem banku, w którym mamy konto.

Poseł Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, podkreśla, że jest to jedno z tych narzędzi, które ułatwią kontakt z fiskusem.

– To jest na pewno jakieś ułatwienie dla części polskiego społeczeństwa, żeby urząd skarbowy wykonywał te prace techniczne, biurokratyczne. Oczywiście chcielibyśmy bardzo, żeby Polacy mieli dużo do wypisywania w PIT-ach, choćby ze względu na lepsze dochody. (…) To chyba bezdyskusyjna,  niekonfrontacyjna ustawa, którą wszyscy chętnie popierali – mówi poseł Janusz Szewczak.   

Ministerstwo Finansów przewiduje, że w tym roku z nowej możliwości może skorzystać nawet 25 proc. podatników. Budżet przez następne sześć lat ma w ten sposób zaoszczędzić ok. 20 mln zł.

RIRM

drukuj