Dialog polskich i ukraińskich historyków

Rzeź wołyńska była głównym tematem III Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków zorganizowanego przez Instytuty Pamięci Narodowej obu krajów. Stronie ukraińskiej nie jest łatwo pogodzić się z faktem, że na Wołyniu doszło do ludobójstwa – podkreśla wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

Dialog polskich i ukraińskich historyków to odpowiedź na deklaracje obu krajów, co do potrzeby bezstronnych badań w sprawie rzezi wołyńskiej. Rozpoczęliśmy trudny dialog historyczny z Ukrainą, jestem przekonany, że dojdzie do pojednania – tłumaczył w trakcie wrześniowej wizyty w Kijowie minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Okazją do dyskusji było III Polsko-Ukraińskie Forum Historyków w którym uczestniczył wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

– To była bardzo rzeczowa wymiana argumentów, dzielenie się faktami, dyskusja. Była ona bardzo trudna, ale otwarta – powiedział Szpytma.

Ukraińscy historycy nie chcą pogodzić się z faktem, że na Wołyniu doszło do ludobójstwa – dodaje Szpytman.

– To niestety nie przedostaje się do ich świadomości. Część uznaje, że to była wojna polsko-ukraińska i ofiary były po obu stronach. Mówią, że obie strony były równie winne, a tak przecież nie było – zaznaczał wiceprezes IPN-u.

Dialog będzie kontynuowany na kolejnym Forum, które w marcu przyszłego roku odbędzie się w Polsce. Materiały z dyskusji zostaną wydane we wspólnej publikacji.

– Umówiliśmy się, że będziemy kontynuować ten temat. Nie zamykamy go, on jest cały czas żywy. Te badania są potrzebne – poinformował wiceprezes IPN-u.

Jak zapowiada dr Mateusz Szpytma, polscy historycy będą dążyć do potwierdzenia prawdy historycznej o ludobójstwie na Wołyniu.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl