fot. flickr.com

Na Jasnej Górze trwają prace konserwatorsko-remontowe

Na terenie klasztoru jasnogórskiego trwają prace konserwatorsko-remontowe. Obejmują one m.in. część Kaplicy Cudownego Obrazu, Salę Papieską i wały jasnogórskie. Od dłuższego czasu remontowana jest także wieża jasnogórska.

Administrator klasztoru na Jasnej Górze o. Czesław Brud wyjaśnił, że prace konserwatorsko-budowlane zostały podjęte w ramach umowy, podpisanej z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w związku z dotacją unijną.

– Ta dotacja obejmuje pięć zadań, które będziemy wykonywać w ramach tejże umowy. Pierwsza rzecz, którą już realizujemy, to zmiana nawierzchni i izolacji nad Salą Papieską. W ramach tego zadania będzie wykonywana nowa nawierzchnia izolacji, jak również cała Sala Papieska, która od wielu, wielu lat była nieczynna, a jakże jest potrzebna dla Jasnej Góry – powiedział o. Brud, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Przypomniał, że w Sali Papieskiej organizowanych było wiele spotkań, konferencji i sympozjów. Drugie zadanie obejmuje prace remontowe w Kaplicy Matki Bożej, w części pomieszczenia zwanej atrium. Stoją tam już rusztowania.

Wszystkie ściany będą oczyszczane z nawarstwień malarskich, które przez lata były nakładane, aż do surowego tynku, by ten tynk wzmocnić, uzupełnić i dać całkowicie nową nawierzchnię. Mówimy prawdopodobnie o stiukach, w dużej mierze. Zadaniem dla nas będzie też uporządkowanie tablic pamiątkowych, które tam się pojawiły na przestrzeni tych lat – wyjaśnił o. Brud.

Kolejna część prac obejmie krużganki nad Kaplicą Matki Bożej, tzw. przybudówkę, gdzie znajduje się „Golgota Jasnogórska” autorstwa Jerzego Dudy-Gracza. Paulini chcą zabezpieczyć stacje Drogi Krzyżowej i na nowo zaaranżować tę przestrzeń.

Wiosną rozpoczną się prace remontowe dachu nad Pokojami Królewskimi.

To będzie część zadań, które realizujemy w ramach środków unijnych, ale niezależnie od tego, przestrzenie na pierwszym piętrze, na parterze i w piwnicach wykonujemy we własnym zakresie, aby cały ten obiekt mógł służyć klasztorowi, jak również pielgrzymom, którzy będą mogli tam wchodzić i oglądać przestrzenie wystawowe – wyjaśnił administrator.

Prace remontowe będę też prowadzone na wałach jasnogórskich – na części z nich zostanie wymieniona nawierzchnia i izolacja. Chodzi o to, by zabezpieczyć pomieszczenia pod tymi tarasami.

Podobne zadanie czeka nas na Bastionie św. Rocha, gdzie w przestrzeniach dolnych są przestrzenie muzealne, wystawowe, bardzo dla nas ważne wota, dary mówiące o historii Jasnej Góry, o tym, czym jest Jasna Góra na przestrzeni ponad 600 lat. Trzeba zabezpieczyć te przestrzenie dolne, bo tam niestety są przecieki i leje się woda – wyjaśnił o. administrator.

W dalszym ciągu trwa remont 106-metrowej wieży jasnogórskiej – najbardziej charakterystycznej budowli sanktuarium, z której można podziwiać okolicę. W tym roku udało się zakończyć pierwszy etap prac, na pierwszym poziomie wieży. Dotyczyły one m.in. o wymiany lub konserwacji metalowych kotew, które rozsadzały elementy kamienne. Podobna sytuacja jest na drugim i trzecim poziomie, i tam też konieczne są działania konserwatorskie.

Przed główną bramą prowadzącą na Jasną Górę trwają prace związane z przeniesieniem pomnika Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Zostanie on przesunięty poza ciąg komunikacyjny dla pieszych i usytuowany na skraju trawnika na błoniach jasnogórskich.

Wszystko, co robimy, robimy po to, żeby chronić to, co jest historią Polski, co jest pomnikiem kultury narodowej jako Jasna Góra, bo to jest nasze zadanie. My musimy dbać o stronę duchową wszystkich tych, którzy tu przyjeżdżają, ale też o stronę materialną – podsumował o. Brud.

PAP/RIRM

drukuj