fot. wikipedia.org

MUX 8: ruszają kolejne kanały telewizyjne potentatów medialnych

Potrzebne są działania, które doprowadzą do zachowania równowagi na rynku medialnym w Polsce – podkreślają medioznawcy. Na multipleksie ósmym ruszają kanały, które będą w rękach największych graczy, obecnych na tym rynku od lat.

Zmiana struktury mediów w Polsce nastąpiła m.in. poprzez wejście na naziemny multipleks TV Trwam. Było to jednak możliwe dzięki poparciu milionów osób. Ówczesny układ władzy utrudniał dotarcie z programem katolickiej telewizji do polskich domów.

Kilka dni temu ruszył kanał Zoom TV związany z portalem Onet.pl, który jest w rękach zachodniego kapitału. W najbliższym czasie na MUX-ie 8 wystartuje także Nowa TV, należąca do ZPR-ów. Pod koniec roku zaczną nadawać program telewizja portalu WP.pl, a także Metro TV należąca do Agory.

Eksperci wskazują, że wspólnym mianownikiem tych mediów będzie krytyka obecnego rządu. Obecnie media z tego rodzaju nacechowaniem przeważają na scenie medialnej w Polsce.

Dr Hanna Karp, medioznawca, zwraca uwagę na potrzebę zmiany przepisów dekoncentracyjnych i  demonopolizacyjnych.

– Utrwali się dysproporcja, utrwali się przechył, i widz wcale nie otrzyma jakiejś kolejnej pluralistycznej oferty. Tutaj chodziłoby o to, żeby przekonstruować ten rynek. Ale by to się mogło stać, potrzebne są konkretne przepisy dekoncentracyjne i de demonopolizacyjne. W tym właśnie jest pytanie: czy uda się do końca wszystko w jakiś sposób poprawić dlatego, że prawo nie działa wstecz i stan, który mamy w tej chwili, jest utrwalony. To oznaczałoby w wejście w ostry konflikt z właścicielami poszczególnych mediów – wskazuje dr Hanna Karp.

Multipleks ósmy to kolejna sieć naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, która została uruchomiona w Polsce. Nowy multipleks będzie zawierał cztery programy komercyjne oraz 3 programy Telewizji Polskiej.

RIRM

drukuj