fot. wikipedia.org

Mija termin składania wniosków na MUX1

Poniedziałek jest ostatnim dniem na złożenie wniosków w drugim konkursie o miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym.

Ofertę programową na multipleksie mają uzupełnić kanały: filmowy, edukacyjno-poznawczy, dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat oraz kanał społeczno-religijny.

Miejscem dla tego ostatniego programu zainteresowana jest Fundacja Lux Veritatis, nadawca TV Trwam, która weźmie udział w konkursie.

25 stycznia z prośbą o wyjaśnienie, za pomocą jakich wskaźników ekonomicznych będzie oceniana tzw. wiarygodność finansowa wnioskodawców zwróciła się Fundacja Lux Veritatis – odpowiedzi jednak nie otrzymała.

Czekaliśmy na to, że jednak Krajowa Rada zareaguje na pismo, odnośnie pokazania jakimi kryteriami będzie oceniała zdolność finansową podmiotów. Natomiast my już dłużej czekać nie możemy i w poniedziałek złożymy wniosek – powiedziała Lidia Kochanowicz, Dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis.

Według KRRiT, to właśnie względy ekonomiczno-finansowe decydowały o przydziale miejsc na MUX-1 podczas pierwszego postępowania koncesyjnego w 2011 roku.

Rada argumentowała nieprzyznanie koncesji TV Trwam jej rzekomo gorszą kondycją finansową w porównaniu z innymi firmami.

Analiza wniosków, złożonych w poprzednim konkursie wykazała jednak, że podmioty nie były oceniane jednakowo. Do oceny wniosków – jak przypomina Lidia Kochanowicz – KRRiT użyła 99 różnych wskaźników w zależności od podmiotu. Dlatego też nadawca TV Trwam domagał się sformułowania jasnych kryteriów, by nie było możliwości manipulacji.

Gdyby te kryteria były jawne, jednoznaczne, znane wszystkim – to wtedy każdy już sam mógłby swoją zdolność finansową ocenić i nie byłoby tu możliwości manipulacji. Nie byłoby możliwości uznaniowości administracyjnej, na którą powołuje się KRRiT. Nie można byłoby już tutaj nic zrobić, gdyby komuś należało dać koncesję czy komuś jej nie przydzielić. To jest chyba jedyne wytłumaczenie tego, dlaczego te kryteria nie zostały ustalone – powiedziała Kochanowicz.

Przypominamy również, że KEP, a także Polacy w kraju i za granicą wyraźnie opowiedzieli się za obecnością TV Trwam na MUX-1. Pod protestem do KRRiT przeciwko dyskryminacji katolickiej stacji podpisały się 2 mln 435 tys. 488 osób. Tysiące uczestników zgromadziły pokojowe manifestacje. Dotąd odbyło się ich 145, planowane są także kolejne.

RIRM

drukuj