fot. PAP/Darek Delmanowicz

Podkarpackie: w Rzeszowie odsłonięto mural błogosławionej rodziny Ulmów

W czwartek na ścianie budynku przy ulicy Gałęzowskiego w Rzeszowie odsłonięty został mural przedstawiający błogosławioną rodzinę Ulmów z Markowej.

W uroczystości udział wziął m.in. minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, który podkreślił, że czwartkowa uroczystość to kontynuacja wydarzeń, które rozpoczęły się 10 września, czyli w dniu beatyfikacji Ulmów. Dodał, że uroczystość beatyfikacyjna miała wymiar edukacyjny.

„Cały świat dowiedział się bowiem o tym, jak wyglądała pomoc Polaków dla Żydów w czasie holokaustu. I z jakim bohaterstwem to się wiązało. Z bohaterstwem aż do śmierci” – podkreślił.

https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1707413776935325954

Minister przypomniał, że w Polsce za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Kara ta, jak zaznaczył Czarnek, była wykonywana.

„Dowodem jest śmierć Ulmów, ale takich kar śmierci było w okupowanej przez Niemców Polsce więcej” – wskazał minister.

Przemysław Czarnek zaznaczył, że rodzina Ulmów jest przykładem heroizmu.

„Była to rodzina wielodzietna, mieszkała w niewielkim domu, przytrzymująca na strychu, tego niewielkiego domu, kilkoro Żydów i to nie przez kilkanaście dni, tylko przez blisko dwa lata pod groźbą kary śmierci” – zaakcentował.

Przemysław Czarnek dodał, że w Markowej, skąd pochodzili Ulmowie, wojnę przeżyło 21 Żydów ukrywanych przez mieszkańców tej wsi.

„Taki jest obraz Polski i relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej” – ocenił minister.

https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1707425172993523829

Mural został wykonany przez Arkadiusza Andrejkowa na specjalne zamówienie Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR. Mural przedstawia Józefa i Wiktorię Ulmów, która była w siódmym miesiącu ciąży, oraz ich sześcioro dzieci. Wszyscy zginęli 24 marca 1944 r. w Markowej, gdzie mieszkali, zamordowani przez Niemców.

Najpierw zastrzeleni zostali ukrywani przez Ulmów Żydzi – dwie córki sąsiadów Ulmów – Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner, wraz ze swoim małym dzieckiem, oraz trzech braci Szallów, ich 70-letni ojciec Saul Szall oraz kolejny mężczyzna z rodziny Szallów. Następnie, na oczach dzieci Ulmów, rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci – ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię.

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów trwał 20 lat. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez izraelski Instytut Yad Vashem pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2018 r., na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy, obchodzony jest, ustanowiony przez Sejm i Senat RP, Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Przed odsłonięciem muralu Przemysław Czarnek był z wizytą w Szkole Podstawowej im. Sług Bożych Rodziny Ulmów w Markowej.

https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1707403451678822791

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl