fot. youtube.com

Wkrótce otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów

17 marca zostanie otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej – poinformował Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. W uroczystościach ma wziąć udział prezydent RP Andrzej Duda.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej upamiętnia Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej, ryzykując życie, próbowali uratować lub uratowali Żydów.

Muzeum powstało we wsi Markowa na Podkarpaciu. 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali tam ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Zamordowano też szóstkę dzieci Ulmów, w tym najstarszą, ośmioletnią córkę Stasię.

Misją muzeum ma być m.in. edukacja – wyjaśnia Władysław Ortyl, marszałek woj. podkarpackiego.

– Muzeum, oczywiście, ma być placówką, która będzie prowadziła działalność informacyjną, edukacyjną (w jakiejś części współpracując z instytutem i z innymi muzeami), także działalność badawczą. To wszystko stoi przed muzeum. Chcemy, żeby w swojej formie ono się w tych kierunkach rozwijało. Jego przesłanie ma trafiać do ludzi młodych. Muzeum jest oczywiście w swojej formule multimedialne, aktywne, czyli posiada te formy, które jak najbardziej trafiają do młodzieży. Chcę także przypomnieć, że mimo faktu, że ono jeszcze nie było w formie ukończonej, w ubiegłym roku odwiedziło i grób Ulmów, i to muzeum około pięciu tysięcy młodych Żydów, którzy trafili do Markowej – poinformował marszałek.

Decyzję o budowie muzeum w 2008 r. podjął Sejmik woj. podkarpackiego. Na 500 m kwadratowych odtworzono dom Ulmów i stworzono sale: wystawową, wykładową oraz pracownię naukową. Oficjalne rozpoczęcie budowy nastąpiło 8 października 2013 r. Budowa zakończyła się w I półroczu 2015 r. Koszt realizacji projektu to ponad 8,5 mln zł.

RIRM

drukuj