fot. twitter.com/EpiskopatNews

Inauguracja działalności Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów

W całym kraju trwają dziś obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Centralne uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbywają się w Markowej na Podkarpaciu.

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w Markowej działalność Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Jego celem będzie między innymi utrwalanie pamięci o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

79 lat temu Wiktoria i Józef Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone, zostali bestialsko zamordowani przez Niemców za to, że ukrywali Żydów.

10 września br. odbędzie się ich beatyfikacja. Prezydent RP, Andrzej Duda, objął patronatem honorowym obchody towarzyszące tej uroczystości. W planie jest szereg wydarzeń o charakterze obywatelskim, a także kampanie informacyjne.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu wskazywał, na olbrzymią odwagę, jaką cechowali się Polacy w tamtych czasach.

– Nie bali się udzielić pomocy. Nie bali się udzielić schronienia mimo potwornego zagrożenia, którego wszyscy mieli wtedy świadomość. Państwo o tym wiecie, ale mówię o tym głośno, aby jeszcze raz przypomnieć. Na zachodzie Europy, w Stanach Zjednoczonych, w innych miejscach na świecie oraz w Izraelu bardzo często nie wiedzą, że w Polsce za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej ze strony niemieckich okupantów groziła kara śmierci, a nie więzienia, deportacji czy zesłania do obozu koncentracyjnego. W Polsce groziła kara śmierci – mówił prezydent Andrzej Duda.

Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich również Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Warszawskie obchody rozpoczęła Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

W homilii ksiądz podpułkownik Mirosław Biernacki, kapelan ordynariatu polowego, powiedział, że mamy moralny obowiązek pamiętać o naszej historii i ją czcić, a jednocześnie troszczyć się o przybyszów w naszej Ojczyźnie.

– Mamy ją kochać i – tak jak rodzina Ulmów oraz wielu innych Polaków – troszczyć się o każdego, kto żyje obok nas. Musimy się nimi opiekować, bo to jest najważniejsze przykazanie: „Miłuj Boga, a bliźniego swego jak siebie samego” – zaakcentował ksiądz podpułkownik Mirosław Biernacki.

Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką uchwalony przez parlament z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl