Putin: Rosja nie akceptuje samozwańczego statusu nuklearnego Korei Płn.

Rosja nie akceptuje samozwańczego statusu nuklearnego Korei Północnej – powiedział w sobotę prezydent Rosji Władimir Putin po spotkaniu z prezydent Korei Południowej Park Geun Hie. Oboje przywódcy uczestniczyli w II Wchodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku.

„Rosja uważa, że rozwiązanie kwestii jądrowej na Półwyspie Koreańskim powinno być prowadzone w ramach ogólnego wojskowo-politycznego odprężenia w Azji Północno-Wschodniej” – oznajmił rosyjski prezydent.

Putin zwrócił też uwagę na konieczność tworzenia podstaw wzajemnego zaufania między państwami w regionie.

„Oczywiście musimy starannie unikać wszelkich prowokacji” – podkreślił Władimir Putin.

Wcześniej na Forum Ekonomicznym apelował o powrót Korei Północnej do międzynarodowych negocjacji w sprawie jej programu nuklearnego.

Z kolei prezydent Korei Południowej Park Geun Hie apelowała o międzynarodowy nacisk na Koreę Północną, aby ta zaniechała swego programu nuklearnego. Zapewniła, że zgada się z prezydentem Putinem co do „dalszego wzmacniania komunikacji strategicznej w rozwiązywaniu problemów związanych programem jądrowym Korei Północnej”.

„Korea Północna przeprowadza kolejne test nuklearne i twierdzi, że są to ataki prewencyjne. Dla nas stanowią one śmiertelne zagrożenie” – ostrzegła prezydent Korei Południowej.

24 sierpnia Korea Północna wystrzeliła ze swego okrętu podwodnego rakietę balistyczną. Pocisk przeleciał ok. 500 km i spadł do Morza Japońskiego. Przedstawiciele armii Korei Południowej podkreślili wtedy, że pociski wystrzelone z okrętów podwodnych stanowią szczególne zagrożenie dla stabilności w regionie, bo są trudniejsze do monitorowania.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.

W 2013 r. Korea Północna zapowiedziała ponowne otwarcie wszystkich swoich obiektów jądrowych, łącznie z głównym reaktorem w Jongbjon, wyłączonym w 2007 r. w ramach międzynarodowego programu „rozbrojenie za żywność”. W październiku 2013 r. wywiad południowokoreański powiadomił, że Korea Północna ponownie uruchomiła reaktor w Jongbjon, mogący dostarczać do 6 kg plutonu rocznie; taka ilość wystarcza do budowy jednej lub dwóch bomb atomowych.

W odpowiedzi na ambicje nuklearne Pjongjangu Waszyngton i Seul zamierzają rozmieścić amerykańską tarczę antyrakietową w Korei Południowej. Projekt ten został ostro skrytykowany przez Moskwę, która obawia się braku równowagi w regionie.

Oba państwa koreańskie są formalnie w stanie wojny, gdyż trwający trzy lata konflikt zbrojny między nimi zakończył się w 1953 roku tylko rozejmem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl