fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Straż Graniczna: 37 osób próbowało w minioną niedzielę dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi

37 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią – podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. W okolicach Czeremchy doszło do dwóch incydentów, kamieniami zostali trafieni funkcjonariusz SG i żołnierz, uszkodzony jest samochód pograniczników.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1513417354520272897

„Dziś po północy polskie patrole były dwukrotnie atakowane przez żołnierzy białoruskich, którzy rzucali kamieniami. Funkcjonariusz SG oraz żołnierz WP zostali poszkodowani. Uszkodzony został pojazd SG” – podała Straż Graniczna na Twitterze.

Rzecznik Podlaskiego Oddziału SG, mjr Katarzyna Zdanowicz, powiedziała, że funkcjonariusz został trafiony w rękę, żołnierz – w kolano. W samochodzie są wybite niektóre szyby, są też uszkodzenia karoserii.

Podlaski Oddział SG ocenił, że w ostatnim czasie liczba imigrantów zatrzymywanych w ciągu doby na odcinku granicy z Białorusią oscyluje średnio między 40 a 120 osób. W tym roku rekordowy pod tym względem był dotąd 21 marca; wówczas SG zatrzymała łącznie 134 osoby; największą 40-osobową grupę w Narewce.

W minionym tygodniu było to dobowo mniej niż 40 osób, a od środy do soboty grupy liczące łącznie kilkanaście, dwadzieścia osób.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do – jak napisano – eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Trwa budowa zapory chroniącej granicę.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl