Obserwatorzy OBWE w dwóch punktach na granicy z Ukrainą

Obserwatorzy OBWE rozpoczęli w środę misję monitorującą w dwóch punktach kontrolnych „Donieck” i „Gukowo” na granicy z Ukrainą – poinformowało rosyjskie MSZ.

Jak podano, 16 obserwatorów będzie pełnić kontrolę przez 24 godziny na dobę. Nie sprecyzowano, kiedy ich misja ma się zakończyć.

Rosyjski resort ostrzegł, że „nie jest wykluczone, iż obserwatorzy mogą być wystawieni na niebezpieczeństwo” ze względu na trwające na wschodzie Ukrainy walki między ukraińskimi siłami rządowymi a separatystami.

Zapraszając przedstawicieli OBWE do punktów kontrolnych, Moskwa chce odeprzeć zarzuty Waszyngtonu i Kijowa, według których te posterunki są wykorzystywane do przepływu bojowników i sprzętu wojskowego dla pororosyjskich separatystów po drugiej stronie granicy. Misja ograniczy się jednak tylko do tej części granicy, a nie jej całej długości.

Rosja podkreśla, że misja OBWE jest „kolejnym dowodem dobrej woli Rosji, które podejmuje wszelkie starania na rzecz deeskalacji wewnętrznego ukraińskiego konfliktu”.

14 lipca Rosja zaprosiła obserwatorów do punktów „Donieck” i „Gukowo”. Dzień wcześniej rosyjskie MSZ poinformowało, że wystrzelony z Ukrainy pocisk zabił w miejscowości przygranicznej jedną osobę. Moskwa zagroziła Kijowowi „nieodwracalnymi konsekwencjami” po tym „akcie dodatkowej agresji” ze strony Ukrainy.

PAP

drukuj