By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47195264

Wiceszef MSZ: Wizyta Mike’a Pence’a mogła rozczarować część opozycji

Zakończona w poniedziałek wizyta wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a mogła rozczarować tę część opozycji, która próbowała wykorzystać ją w bieżącej grze politycznej – powiedział PAP wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Podkreślił, że relacje polsko-amerykańskie „są dobrem szczególnie chronionym”.

Podsumowując uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w których udział wziął m.in. amerykański wiceprezydent, wiceminister powiedział, że dzięki nim „Polska przypomniała o swojej bohaterskiej i jednocześnie tragicznej historii”.

Cieszę się z tego, że wizyta Mike’a Pence`a przyniosła potwierdzenie bliskich relacji polsko-amerykańskich. Ona przyniosła kontynuację rozmów na temat współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, w dziedzinie energetyki, jak również podtrzymanie tez co do przyspieszenia kwestii przystąpienia do programu ruchu bezwizowego. Mamy nadzieję, że decyzje w tej sprawie zapadną w nieodległej przyszłości” – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wiceszef MSZ ocenił, że wizyta wiceprezydenta USA „rozczarowała tę część opozycji, która próbowała wykorzystać ją w bieżącej grze politycznej”.

Relacje polsko-amerykańskie są dobrem szczególnie chronionym, nie powinny być w ten sposób wykorzystywane. Wiceprezydent Pence, m.in. dziękując prezydentowi Andrzejowi Dudzie za jego zaangażowanie w kwestie praworządności, dał jasny sygnał, że nie pozwoli na polityczne wykorzystywanie swojej wizyty w Polsce” – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

Polityk wyraził nadzieję, że efektem zorganizowanych w niedzielę obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie większa świadomość społeczności międzynarodowej co do historii tego konfliktu i roli Polski w czasie II wojny światowej.

Polska przypomniała o swojej bohaterskiej i jednocześnie tragicznej historii. Uczyniliśmy duży krok na drodze odkłamywania tez i wypowiedzi przypisujących Polsce winy czy współwiny za zbrodnie II wojny światowej” – powiedział wiceszef resortu.

Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że strona polska cały czas aktywnie działa w kwestii uzyskania reparacji wojennych od Niemiec. Przypomniał, że w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz szef sejmowego zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk spotkali się z szefem parlamentu Grecji Konstandinosem Tasoulasem, z którym rozmawiali m.in. o powołaniu zespołu międzyparlamentarnego ds. reparacji wojennych od Niemiec.

Jak powiedział, po niedzielnych wydarzeniach, które odbyły się w Warszawie z udziałem 40 zagranicznych delegacji, „z wielu państw płyną głosy gratulacji i uznania za organizację tych obchodów w sposób godny, uroczysty; sposób który pozwolił na upamiętnienie tych tragicznych, ale i niosących dla nas wnioski na przyszłość wydarzeń II wojny światowej”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl