Szef MSZ: Witamy nową amerykańską administrację z nadzieją

Witamy nową amerykańską administrację z nadzieją, że sprawy bezpieczeństwa naszego regionu zostaną znowu podjęte – mówił w piątek szef MSZ Witold Waszczykowski. Przez ostatnie lata poprzedniej administracji mieliśmy wrażenie, że byliśmy marginalizowani pod względem bezpieczeństwa – dodał.

Witold Waszczykowski i szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius na wspólnej konferencji prasowej w piątek w Warszawie byli pytani o oczekiwania wobec Donalda Trumpa, który w piątek zostanie zaprzysiężony na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

„Witamy nową amerykańską administrację z nadzieją, przede wszystkim, że sprawy bezpieczeństwa naszego regionu zostaną znowu podjęte, bo przez ostatnie lata poprzedniej administracji mieliśmy wrażenie, że byliśmy marginalizowani pod względem bezpieczeństwa. Natomiast cieszymy się z ostatnich decyzji, jakie zapadły w ostatnim roku prezydenta Obamy. Rzeczywiście, decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki, wysłaniu wojsk, w niepamięć odsyła te siedem lat poprzednich, gdzie jednak nie dbano o interes bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej” – mówił minister Waszczykowski.

Jak podkreślił, Polska liczy na podtrzymanie i realizację decyzji podjętych w ostatnim roku przez administrację prezydenta Baracka Obamy. Szef MSZ wyraził nadzieję, że „Europa Środkowo-Wschodnia będzie ważnym elementem w polityce globalnej Stanów Zjednoczonych”.

PAP/RIRM

drukuj