100. rocznica urodzin ks. abp. Kazimierza Majdańskiego

Dziś przypada 100. rocznica urodzin ks. abp. Kazimierza Majdańskiego, założyciela Instytutu Świeckiego Życia Konsekrowanego Świętej Rodziny. W Szczecinie i Łomiankach odbędą się uroczystości ku czci ks. abp Majdańskiego.

O godz. 10.00 w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie odprawiona zostanie Msza św. Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi ks. abp. Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Następnie, o godz. 11.00 w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbędzie się naukowe sympozjum „FACERE VOLUNTATAEM TUAM”, poruszające temat roli ks. abp. Kazimierza Majdańskiego w budowaniu społeczeństwa polskiego na Pomorzu Zachodnim.

100 rocznica urodzin ks. abp. Kazimierza Majdańskiego będzie obchodzona również w Łomiankach. Tam, w 1975 roku, ksiądz arcybiskup założył Instytut Studiów nad Rodziną w  i do roku 1993 był jego pierwszym dyrektorem.

W Łomiankach o godz. 18.00 ks. bp. Stanisław Stefanek będzie przewodniczył Mszy św. Następnie wierni wezmą udział w modlitwach przy grobie założyciela Instytutu. Po godz. 19.00 wspomnienia rodzinne zaprezentuje dr Stanisław Majdański.

Ks. abp. prof. dr hab. Kazimierz Majdański urodził się 1 III 1916 r. w Małgowie. Był trzynastym dzieckiem Józefa i Rozalii Majdańskich. W czasie studiów w seminarium we Włocławku był uczniem ks. prof. Stefana Wyszyńskiego. To właśnie z rąk Prymasa Tysiąclecia otrzymał później sakrę biskupią (25 III 1963 r.). W czasie całej II wojny światowej – jeszcze jako kleryk – był więziony w hitlerowskich obozach koncentracyjnych i więzieniach. Do domu Ojca odszedł 29 IV 2007 roku – w 62. rocznicę uwolnienia z Dachau oraz 32. rocznicę założenia Instytutu Studiów nad Rodziną.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl