fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski o Nord Stream 2: W Niemczech panuje powszechna determinacja i zacietrzewienie polityczne, aby zrealizować ten projekt

Podejrzewam, że nie uda się tego zatrzymać (Budowy Nord Stream 2 – przyp. red.), dlatego że w Niemczech panuje powszechna determinacja i zacietrzewienie polityczne, aby zrealizować ten projekt – poinformował Witold Waszczykowski, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz były szef MSZ, w TV Trwam podczas programu „Polski punkt widzenia”.

Parlament Europejski wezwał w czwartek do natychmiastowego wstrzymania budowy Nord Stream 2. Pomimo stanowiska UE, by Niemcy wycofały się z projektu z Rosją, Angela Merkel nie ma zamiaru rezygnować ze współpracy, tłumacząc, że jest to projekt gospodarczy, a nie polityczny.

– Ta rezolucja nie jest tak mocna. Na kanwie aresztowania Aleksieja Nawalnego pojawiła się wypowiedź, która kwestionuje zasadność projektu Nord Stream 2. Podejrzewam, że nie uda się tego zatrzymać, dlatego że w Niemczech panuje powszechna determinacja i zacietrzewienie polityczne, aby zrealizować ten projekt – ocenił poseł do Parlamentu Europejskiego.

Były minister spraw zagranicznych podkreślił, że Niemcy mają silną pozycję w UE, ponieważ szefową Komisji Europejskiej jest pochodząca z Niemiec Ursula von der Leyen.

– Nie przypuszczam, żeby KE pod nadzorem Ursuli von der Leyen dołączyła się do protestu wstrzymującego projekt Nord Stream 2. Niemcy w czasie pełnienia swojej prezydenci w Unii Europejskiej wykorzystały ją do maksimum – powiedział polityk.

Niemcy w dalszym ciągu stoją przy stanowisku, że ukończą realizację wspólnego projektu z Rosją.

– W dalszym ciągu wymuszają na Europie zmiany w energetyce i polityce klimatycznej. Wymusiły umowę UE z Chinami, która niekoniecznie jest korzystna dla Europy – poinformował Witold Waszczykowski.

radiomaryja.pl

drukuj