fot. PAP/Adam Warżawa

116 szpitali wspiera chorych na COVID-19 w ramach programu „Bądź przy mnie”

Do ogólnopolskiego programu „Bądź przy mnie – wsparcie społeczne i duchowe dla chorych hospitalizowanych z powodu COVID-19” zgłosiło się do tej pory 116 szpitali. Współorganizatorem akcji jest m.in. Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie.

Celem programu jest zapewnienie, aby chorzy na koronawirusa nie byli samotni w szpitalu zwłaszcza w okresie zagrożenia życia. Ponadto, aby nikt nie był pozbawiony opieki duchowej właśnie wtedy, gdy najbardziej jej potrzebuje. [czytaj więcej]

Prezes Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie, prof. Małgorzata Krajnik, zachęca placówki publiczne do udziału w inicjatywie. Jak podkreśla, kontakt chorych na COVID-19 z rodziną jest bezcenny.

– To nie jest tylko dostarczenie smartphone wraz z usługą szpitalom, które zgłosiły się do programu, ale to także przygotowanie materiałów edukacyjnych dla personelu medycznego. Na naszych stronach [zobacz] są filmiki ukazujące sytuacje, w których lekarz czy pielęgniarka dzwonią do rodziny osoby umierającej i starają się ich wesprzeć, dodać sił, żeby mogli pożegnać się z chorą osobą, chociaż przez telefon. Zwracam uwagę, że nie jest to jedynie techniczna pomoc. Chodzi o to, by personel był uczulony na to, że nawet tam, gdzie chory nie jest w stanie sam tego zrobić (a nawet gdy jest) – trzeba zainicjować za niego rozmowę z bliskimi – wskazuje prezes Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie.

W ramach programu zapewniane jest również wsparcie w zakresie środków ochrony osobistej dla kapelanów.

RIRM

drukuj