fot. pixabay.com

Nowe obostrzenia. Z domu nie można wychodzić bez maseczki

Od dziś obowiązują nowe obostrzenia. Z domu nie można wychodzić bez maseczki. W województwie warmińsko-mazurskim mamy powrót do lockdownu.

W skali całej Polski, to w województwie warmińsko-mazurskim sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza. Region notuje 45 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. To dwa razy więcej niż średnia krajowa. Stąd decyzja, by wrócić na tym obszarze do wcześniejszych obostrzeń. W klasach 1-3 szkoły będą pracowały zdalnie. [czytaj więcej]

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1364614033580695554

– Nasze obostrzenia dotyczą również hoteli, muzeów, galerii, kin teatrów, czyli tego wszystkiego, co ostatnio w kraju było otwierane – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Zamknięte są baseny i korty tenisowe.

Już nie tylko w województwie warmińsko-mazurskim, ale w skali całego kraju, obowiązkowe będą maseczki. Resort zdrowia wprowadza zakaz używania szalików, kominów, chust i przyłbic. Mogą być one stosowane tylko dodatkowo. Np. przyłbica może być założona na maseczkę.

– Maseczki, które szczelnie osłaniają nos i usta, buzię, które szczelnie przylegają do twarzy, są w stanie ograniczyć transmisję, czyli przefiltrować ponad 90 proc. patogenów, które znajdują się w najbliższym otoczeniu – wskazała prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy ds. epidemiologii.

Z trudną sytuacją epidemiczną muszą zmagać się Czesi i Słowacy, dlatego także oni muszą liczyć się z nowymi obostrzeniami, przekraczając polską granicę.

Zdecydowaliśmy się wprowadzić obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z tych krajów, przekraczających południową granicę Polski – zaznaczył minister zdrowia.

Warunkiem zwolnienia z kwarantanny jest pokazanie negatywnego wyniku testu wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin. Problemów nie będą miały też osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki.

TV Trwam News

drukuj