fot. PAP/Jacek Bednarczyk

W Krakowie można zobaczyć wystawę IPN „Ojcowie Niepodległości”

„Ojcowie Niepodległości” – to tytuł wystawy, którą mogą już oglądać mieszkańcy Krakowa. Od piątku dostępna jest ona na placu Szczepańskim. Ekspozycja jest jednym z przedsięwzięć, które krakowski Instytut Pamięci Narodowej podejmuje w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawa przybliża postacie sześciu działaczy i polityków, którzy w 1918 r. przyczynili się do powrotu naszego kraju na mapy świata.

Oglądając ją, każdy może znaleźć w niej coś dla siebie – przekonuje Roksana Szczypta-Szczęch z krakowskiego IPN.

– Przede wszystkim ona nie dotyczy wyłącznie jednej osoby – tej która jest głównie kojarzona z odzyskaniem niepodległości, a więc z Józefem Piłsudskim – ale też pozostałych postaci, które w bardzo istotny sposób wpłynęły na kształtowanie naszego państwa polskiego po roku 1918, a także wcześniej. To m.in. Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty – tłumaczy Roksana Szczypta-Szczęch.

Obecnie wystawę można oglądać w Krakowie, jednak to nie ostatnie miejsce, w którym jest dostępna – mówi dyrektor krakowskiego IPN dr Filip Musiał.

– To jest wystawa, której pierwsza ekspozycja miała miejsce 9 grudnia w czasie dużych uroczystości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezesa IPN dr. Jarosława Szarka. Ta wystaw będzie krążyć w roku 2018 po całej Polsce. Ma przypominać osoby, które były najbardziej zasłużone dla odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 – wyjaśnia dr Filip Musiał.

Autorem wystawy „Ojcowie Niepodległości” jest oddział IPN w Szczecinie. W Krakowie będzie ona otwarta do 22 stycznia. Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości krakowski Instytut przygotował również konkursy skierowane do młodzieży czy grę planszową [CZYTAJ WIĘCEJ]. Pod koniec roku planuje także wydać publikację o działaniach carskiej tajnej policji wobec Józefa Piłsudskiego.

Galeria zdjęć z wystawy dostępna [tutaj].

RIRM

drukuj