Kwesty na rzecz identyfikacji ofiar reżimu komunistycznego

W 40 miastach odbędą się kwesty na kontynuację poszukiwań i identyfikacji bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego. Na badania ciągle brakuje pieniędzy, dlatego w zbiórkę zaangażowały się fundacje, środowiska kombatanckie i patriotyczne.

Kwesta odbędzie się przy okazji obchodzonego 1 marca Dnia Żołnierzy Wyklętych. W akcji weźmie udział niemal 1000 wolontariuszy, których będzie można spotkać m.in. przed kościołami, a także w miejscach, gdzie odbędą się uroczystości związane z Dniem Żołnierzy Wyklętych.

Jak mówi Wojciech Łuczak, prezes Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, kwesta jest fragmentem akcji „Niezłomny jest w Tobie”, której celem jest pozyskanie materiału genetycznego ofiar terroru komunistycznego.

Akcję rozpoczynamy 1 marca. W niektórych miastach już została ona rozpoczęta. Jest to akcja „Niezłomny jest w Tobie”, to apel do rodzin pomordowanych, do ich potomków o to, aby przekazywali swój materiał genetyczny do odpowiedniej instytucji, żeby te szczątki, które już zostały wydobyte, albo zostaną wydobyte mogły być teraz zidentyfikowane. To jest główny cel naszej akcji, a przy okazji zbieramy pieniądze, żeby te badania sfinansować – zaznacza Wojciech Łuczak.

Identyfikacją szczątków ofiar zbrodni komunistycznych zajmują się IPN i Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów.

RIRM

 

drukuj