fot. PAP/Rafał Guz

IPN ogłosił nazwiska laureatów Nagrody „Semper Fidelis” 2020

Instytut Pamięci Narodowej ogłosił nazwiska laureatów oraz wyróżnionych w ramach II edycji Nagrody „Semper Fidelis” 2020. Jest to honorowe wyróżnienie dla osób, instytucji i organizacji społecznych za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich.

W każdym roku IPN ma również możliwość przyznania jednej nagrody post mortem. Laureatów wyłania Kapituła Nagrody, na czele której stoi prezes Instytutu.

W tym roku wpłynęło 107 zgłoszeń. Wyłoniono laureatów w kilku kategoriach – powiedział Adam Siwek, dyr. Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

– Ksiądz Roman Twaróg, proboszcz katedry w Kamieńcu Podolskim; ksiądz biskup Jan Purwiński, obecnie biskup senior diecezji kijowsko-żytomierskiej; Inessa Pisalnik oraz Andrzej Pisalnik, małżeństwo dziennikarzy z Grodna; Waldemar Szałkowski, nauczyciel historii w gimnazjum imienia Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie. Nagroda post mortem dla Dory Kacnelson, historyk, slawistki, literaturoznawcy, badaczki dziejów Kresów i dziejów polskich zesłańców w Rosji. Wyróżnienie prezes Instytutu Pamięci Narodowej przyznał panu Stanisławowi Srokowskiemu, poecie, prozaikowi, dramaturgowi urodzonemu w powiecie podhajeckim – powiedział Adam Siwek.

Nagroda „Semper Fidelis” stanowi również walor edukacyjny. Pomaga w rozpowszechnianiu wiedzy na temat strat, jakie poniosła Polska po 1945 r.

Na Kresach pozostały – jak podkreślił IPN – relikwie dawnej RP. Jest to źródło naszej tożsamości, tradycji, kultury, dlatego wszyscy, którzy poświęcają się przywracaniu i utrwalaniu pamięci o historii tych ziem, zasługują na szczególne uznanie i wdzięczność kolejnych pokoleń Polaków.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl