IPN prosi o pomoc. Czy wiesz, kim są ludzie ze zdjęcia?

IPN próbuje ustalić tożsamość osób widniejących na fotografii, która trafiła do Instytutu z prywatnej kolekcji Henryka Śmigacza – fotografa i fotoreportera, dokumentującego m.in. powstanie warszawskie.

Do zasobu archiwalnego IPN w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci trafiła spuścizna po Henryku Śmigaczu. Przekazane fotografie i materiały archiwalne stanowią niezwykle cenny nabytek o charakterze dokumentacyjnym z okresu II wojny światowej i ciekawy materiał do badań dotyczących historii fotografii wojennej i teatru polskiego – później bowiem Henryk Śmigacz współpracował z łódzką sceną teatralną. Duża część z tych zdjęć nigdy nie była publikowana w formie odbitek. Przez wiele lat pozostawały poza granicami kraju.

Dwoje młodych ludzi, starannie, niemal odświętnie ubranych. Uśmiechają się do obiektywu. Ona w jednej ręce trzyma małą torebkę, w drugiej koszyczek, on niesie zwinięty rulon – być może plakat lub szkic. Pozornie wyglądają jak przypadkowi przechodnie zatrzymani przez fotografa podczas spaceru na warszawskiej ulicy. Przeczy temu tło obrazu – stosy ruin za plecami bohaterów zdjęcia.

Zarówno Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, jak i córce oraz wnuczce Henryka Śmigacza, zależy na przywróceniu imion bohaterom tej fotografii.

Wszelkie informacje prosimy kierować pod adres: archiwumipn@ipn.gov.pl .

Więcej informacji o autorze zdjęć oraz okolicznościach pozyskania kolekcji znajduje się [tutaj].

 

IPN/radiomaryja.pl

drukuj