Plenerowa wystawa IPN "Ojcowie Niepodległości" na placu Szczepańskim w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk

W 100-lecie odzyskania niepodległości krakowski IPN przygotowuje grę, konkursy i publikacje

Gra planszowa „Semper Fidelis. Bitwa o Lwów 1918-1919”, konkursy skierowane do młodzieży oraz publikacja poświęcona działaniom carskiej tajnej policji wobec Józefa Piłsudskiego to niektóre z wydarzeń przygotowywanych przez krakowski oddział IPN w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W piątek na placu Szczepańskim otwarta została wystawa „Ojcowie Niepodległości”. Przybliża ona postacie sześciu działaczy i polityków, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Ponad dwumetrowe plansze opatrzone są ich zdjęciami i biogramami w języku polskim i angielskim.

Plenerową ekspozycję przygotował szczeciński oddział IPN. Jest ona pokazywana w różnych miejscach kraju. W Krakowie będzie ją można oglądać do 22 stycznia.

„Chcemy zwrócić uwagę, że najważniejsze wydarzenia historyczne były zawsze konsekwencją aktywności postaci wybitnych. Przypominamy tą wystawą sześć osób. Dwie kojarzone przez wszystkich: Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, ale także cztery inne nie mniej ważne, o których często zapominamy: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego” – powiedział dyrektor oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał.

„W tych sześciu postaciach i życiorysach zamyka się i cała paleta działań o charakterze politycznym i zbrojnym, i cała paleta ideowa środowisk polskich działających pod zaborami i później w niepodległej Polsce” – dodał.

Wśród planowanych przez krakowski IPN wydarzeń dr hab. Filip Musiał wyróżnił dwa konkursy skierowane do młodych osób: „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej” i „Kamienie Pamięci”. Jak podkreślił mają one skłonić młodzież do poszukiwania w swoim otoczeniu: w rodzinach, w miejscowości czy gminie mniej znanych bohaterów, którym zawdzięczamy wolność.

Konkurs „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej” jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i polonijnych oraz organizacji młodzieżowych. Jego główne zadanie to upamiętnienie osób zasłużonych w walce o suwerenną Rzeczpospolitą, odznaczonych przed 1939 r. Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Patronat honorowy nad tą inicjatywą sprawuje prezydent RP Andrzej Duda.

„Naszą ambicją jest, by w ramach ogłoszonego konkursu jak największa liczba tych osób została odnaleziona i przypomniana nie tylko w środowisku lokalnym, ale też w skali ogólnopolskiej” – mówił dr hab. Filip Musiał.

Projekt „Kamienie pamięci” zakłada poszukiwanie bohaterów walk o niepodległość 1914-18 oraz osób zaangażowanych w budowę siły II RP. W projekcie mogą brać udział uczniowie wszystkich poziomów szkół, a także drużyny harcerskie i osoby prywatne.

Nowym przedsięwzięciem będzie przygotowana przez oddział krakowskiego IPN i wydawnictwo Wysoki Zamek strategiczna gra planszowa „Semper Fidelis. Bitwa o Lwów 1918-1919”.

IPN zamierza też wydać pod koniec 2018 r. publikację źródłową „Józef Piłsudski w dokumentach carskiej ochrany”, przygotowywaną przez zespół pod kierownictwem prof. Henryka Głębockiego, który pod koniec listopada zeszłego roku został zatrzymany w Moskwie przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa i otrzymał nakaz opuszczenie Rosji w ciągu 24 godzin. W ocenie IPN zablokowało mu to możliwości prowadzenia badań w rosyjskich archiwach.

Dr hab. Filip Musiał przypomniał także, że w strukturze IPN działa Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa i zachęcał samorządy i środowiska lokalne, by zgłaszać do biura propozycje upamiętnienia bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.

„Na ile to okaże się możliwe, będziemy starali się wspierać takie lokalne i regionalne inicjatywy” – zadeklarował dyrektor krakowskiego oddziału IPN.

IPN będzie też kontynuował cykl audycji „Pamięć Niepodległości”, realizowany wspólnie z Radiem Kraków.

PAP/RIRM

drukuj