fot. PAP/Radek Pietruszka

30 sierpnia kolejne posiedzenie komisji ds. wyłudzeń podatku VAT

Na 30 sierpnia zaplanowano kolejne posiedzenie komisji ds. wyłudzeń podatku VAT. To ostatnie spotkanie organizacyjne – zapowiadają członkowie.

Na posiedzeniu posłowie dokonają przeglądu dokumentów, które napłynęły w ciągu dwóch miesięcy. Są to akta pochodzące m.in.: z ministerstw, Prokuratury Okręgowej w Białymstoku oraz Najwyższej Izby Kontroli. Członkowie komisji zgłoszą także kandydatów na swoich doradców i asystentów.

Następnie posłowie przystąpią do opracowania planu pracy oraz sporządzą listę wstępnych przesłuchań – powiedział, poseł Kukiz‘15 Marek Jakubiak, członek komisji.

– Mamy dwa pomysły. Ja proponuje, żeby wyselekcjonować 50 spraw wyłudzeń VAT i po nitce do kłębka dojść, czyli po prostu na sprawach bym oparł komisję. Nie na całokształcie materiału, bo mamy tylko rok, a tu wydaje się, że i czterech lat będzie mało. W związku z tym, że mamy tak mało czasu, a w międzyczasie trzy kampanie wyborcze, więc proponowałbym, żeby się merytorycznie zająć przypadkami wyłudzeń VAT-owskich. I o ile nie interesują nas sami przestępcy, ktoś „enter” musiał nacisnąć wysyłając pieniądze, czyli dokonując zwrotu VAT-u. I od tego momentu nas interesuje – szczególnie mnie – rozwiązanie tej zagadki – podkreślił Marek Jakubiak.

Komisja śledcza ds. VAT ma zbadać i ocenić prawidłowość działań w czasie rządów PO-PSL dot. ściągalności dochodów z podatku VAT i akcyzy. Chodzi m.in.: o zaniedbania m.in.: członków rządu i podległych mu funkcjonariuszy publicznych.

Według szacunków, w latach 2007-2015 Skarb Państwa w wyniku wyłudzeń podatku VAT mógł stracić nawet 260 mld zł.

RIRM

drukuj