fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Komisja ds. VAT przesłuchuje K. Bondaryka

Były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztof Bondaryk składa dziś zeznania przed sejmową komisją śledczą ds. VAT. Krzysztof Bondaryk był szefem ABW w latach 2008-13, czyli większość okresu, którym zajmuje się komisja. Na początku 2013 roku podał się do dymisji.

Poseł Marcin Horała, przewodniczący sejmowej komisji śledczej, pytał byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego m.in. o polecanie osób na kierownicze stanowiska. Wśród nich był także były wiceminister Andrzej Parafianowicz.

M. Horała: Co świadka skłoniło, aby pana Parafianowicza wskazać jako osobę odpowiednia do bycia wiceministrem odpowiedzialnym za kontrolę skarbową.

K. Bondaryk: Znałem pana Andrzeja Parafianowicza z pracy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Sprawdził się tam na stanowisku przy tworzeniu Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej, był tam wicedyrektorem i specjalistą od prania pieniędzy

M. Horała: Od zwalczania prania brudnych pieniędzy…

K. Bondaryk: Mówi się przecież o praniu pieniędzy w kategorii zwalczania.

Pytany o polecenie Jacka Kapicy na szefa Służby Celnej, Krzysztof Bondaryk stwierdził, że nie przypomina sobie, by jego głos był decydujący w tej sprawie.

Były szef ABW zeznawał już jako świadek przed inną komisją śledczą – w maju ub. roku był przesłuchiwany przez komisję ds. afery Amber Gold.

RIRM

drukuj