fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Dr J. Bukowski o próbach zniesienia ustawy dezubekizacyjnej przez Lewicę: Dawno już powinniśmy rozliczyć poprzednią epokę

Dawno już powinniśmy rozliczyć poprzednią epokę nie tylko w sensie politycznym, etycznym i moralnym, ale także tam, gdzie się da, karnym i finansowym – powiedział dr Jerzy Bukowski. Lewica chce przywrócenia dawnych emerytur byłym funkcjonariuszom komunistycznego aparatu represji. Dziś ma przedstawić w Senacie projekt w tej sprawie. Będzie to już druga próba zniesienia tzw. ustawy dezubekizacyjnej.

Propozycja Lewicy stanowi powrót do wcześniejszych zasad ustalania emerytur dla byłych esbeków tj. do ustawowego wskaźnika 2,6 proc. podstawy wymiaru emerytury za każdy rok służby pełnionej przed i po 31 lipca 1990 roku. [czytaj więcej]

W ocenie dra Jerzego Bukowskiego projekt nie ma szans na powodzenie. Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie mówi, że rozliczenie poprzedniej epoki powinno odbywać się zarówno w sensie politycznym i moralnym, jak i w sensie karnym oraz finansowym.

– Zważywszy na układ sił w Sejmie ten projekt na szczęście nie ma szans powodzenia. Myślę, że nie tylko większość w postaci PiS i koalicjantów, ale również posłowie PO zagłosują przeciw niemu. Dawno już powinniśmy rozliczyć poprzednią epokę nie tylko w sensie politycznym, etycznym i moralnym, ale także tam, gdzie się da, karnym i finansowym. Rzecz jasna, że niektóre przypadki trzeba rozpatrywać indywidualnie, bo byli ludzie, których życiorysy były dość skomplikowane. Natomiast większość funkcjonariuszy SB i UB byli ludźmi, którzy świadomie źle przysłużyli się Polsce, którzy całe swoje życie poświęcili na to, aby zwalczać niepodległościowe aspiracje rodaków. Tacy ludzie nie powinni otrzymywać wysokich apanaży w postaci emerytur, ani cieszyć się społecznym uznaniem. Myślę, że jest oczywiste, że obecna lewica, która tak podkreśla swoją nowoczesność, udowadnia, że są to tak samo myślący po komunistycznemu o mentalności homo sovieticus, typowe sieroty po PRL jak Włodzimierz Czarzasty czy Andrzej Rozenek – mówi Jerzy Bukowski.

Ustawa dezubekizacyjna obniżyła od 1 października 2017 roku. emerytury i renty za okres ,,służby na rzecz totalitarnego państwa” od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Nie mogą być one wyższe od średniego świadczenia.

Próbę zniesienia tzw. ustawy dezubekizacyjnej Lewica podejmowała już w ubiegłym roku. Zjednoczona Prawica odrzuciła jednak tę inicjatywę.

RIRM

drukuj