fot. PAP

W Sejmie projekt uchwały ws. upamiętnienia płk. Kuklińskiego

Sejm zajmie się dzisiaj projektem uchwały Klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski ws. upamiętnienia płk. Ryszarda Kuklińskiego.  Projekt poparła sejmowa komisja kultury, przeciwko są posłowie SLD i TR.

Płk. Ryszard Kukliński z narażeniem życia swojego i rodziny przez 10 lat przekazał amerykańskiemu wywiadowi ponad 40 tys. stron tajnych dokumentów na temat m.in. planów Związku Radzieckiego dot. broni nuklearnej. Było to kluczowe z punktu widzenia rozwoju konfliktu podczas tzw. zimnej wojny.

Najwyższy czas by polski parlament oddał należyty hołd temu wielkiemu Polakowi – mówi przedstawiciel wnioskodawców poseł Patryk Jaki.

– Płk. Ryszard Kukliński był wybitnym Polakiem, który wbił kołek w samo serce systemu komunistycznego. To jest jedna z osób, która najbardziej przyczyniła się do upadku żelaznej kurtyny i do upadku Związku Sowieckiego. Już trzeci rok z rzędu składam wniosek, aby polski parlament wreszcie uznał, że płk. Ryszard Kukliński dobrze przysłużył się Rzeczpospolitej. Mam nadzieję, że już po ponad dwudziestu latach III RP, polski parlament będzie mógł uznać co było dobrem i co było złem w czasach PRL-u. Płk. Kukliński jest jednoznacznie dobrą postacią i najwyższy czas żeby o tym powiedzieć – podkreśla Patryk Jaki.

Za swoją postawę płk Kukliński poniósł wiele ofiar. W tajemniczych okolicznościach zginęli obaj jego synowie. W 1984 r. Sąd Wojskowy w Warszawie za dezercję i zdradę skazał go na karę śmierci połączoną z zarekwirowaniem mienia. Dopiero w 1995 r. prezes Sądu Najwyższego wniósł rewizję nadzwyczajną, a izba wojskowa sądu uchyliła wyrok pozbawienia wolności.

RIRM 

drukuj