Rajd Katyński i wybitni artyści z okazji urodzin płk. Kuklińskiego

Jerzy Zelnik, Bogusław Morka wystąpią dla płk. Ryszarda Kuklińskiego. Koncert odbędzie się w bazylice Archikatedralnej pw. Św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Rodzinne strony Kuklińskich, czyli Stromiec i okolice w powiecie białobrzeskim (Mazowsze), odwiedzi także Międzynarodowy Rajd Katyński.

Oba wydarzenia to część cyklu imprez zatytułowanych „Urodziny płk. Ryszarda Kuklińskiego”. Organizatorem tych wydarzeń jest Robert Grudzień muzyk, kompozytor, animator kultury, spokrewniony z rodziną Kuklińskich. – Przed laty spotykałem go na wiejskiej drodze, dziś nasze zdjęcia wiszą obok siebie w galerii pierwszych pięciu honorowych obywateli tej gminy. Ale nie tylko ten fakt zobowiązuje do przypominania bohatera. To kwestia promowania bardzo podstawowych wartości patriotyzmu, odwagi, obowiązku. Mój ojciec, kiedy wiele koncertowałem na całym świecie zawsze powtarzał, żebym nie zapominał o swoich korzeniach, czyli Starej Wsi, Niedabylu, Stromcu. Dziś wiem, że te same zasady wyznawał Jack Strong. Ojciec prosił, żeby kiedyś zagrał dla niego koncert, cieszę się, że dane mi jest nie tylko spełnić tę prośbę, ale zorganizować szereg imprez – dodaje Robert Grudzień.

„Urodziny płk. Ryszarda Kuklińskiego” rozpoczęły się w niedzielę 15 czerwca w Stromcu. Odprawiona została Msza św. w intencji bohatera, w kościele gdzie ochrzczony był jego ojciec. Później odbyło się spotkanie rodziny i przyjaciół Ryszarda Kuklińskiego przy urodzinowym torcie. Obchody przyciągnęły tłumy. Specjalny list gratulacyjny przysłał też Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

W sobotę 21 czerwca w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Stromcu odbyła się projekcja filmu o płk. Ryszardzie Kuklińskim “Gry Wojenne” w reżyserii Dariusza Jabłońskiego oraz spotkanie z Leonem Barszczem, przyjacielem płk. Kuklińskiego. Po filmie rozpoczęcie Motocyklowego Rajdu im. płk. Ryszarda Kuklińskiego, którego uczestnicy o 20.30 – w Starej Wsi spotkali się Robertem Grudniem.

W niedzielę 22 czerwca Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński ruszy śladami bohatera, jego rodziców i krewnych. W programie przejazd przez Białobrzegi, Bobrek, Stromiec, Niedabyl, Starą

Wieś, Ducką Wolę. Przed kościołem w Stromcu posadzony zostanie dąb pamięci. Rajd zakończy się o godz.18.00 w Warszawie przy Pomniku Katyńskim, przy ulicy Podwale. Następnie odbędzie się wspólne zwiedzanie Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego a o godz. 20.00 w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela koncert „Jack Strong bohater świata”. Wystąpią: Jerzy Zelnik aktor, Bogusław Morka tenor, Robert Grudzień organy.

Rodzina Kuklińskich zamieszkiwała w okolicach Stromca od ponad 200 lat. Przodkowie ojca bohatera pochodzą ze Starej Wsi i Niedabyla. Jego matka – Anna, wychowała się w Bobrku i Duckiej Woli. Stanisław Kukliński wyjechał do Warszawy w poszukiwaniu pracy, jednak Ryszard zarówno w dzieciństwie jak i w dorosłym życiu bardzo wiele czasu spędzał u krewnych w gminie Stromiec.

Kamila Wrzesińska

22 CZERWCA (NIEDZIELA)

godz.10.30 STARA WIEŚ / przejazd przez miejscowość, gdzie mieszkał Walenty

Kukliński, stryj płk.Kuklińskiego którego bohater systematycznie odwiedzał

godz.11.00 NIEDABYL / przejazd przez miejscowość gdzie urodził się i spędził

dzieciństwo Stanisław Kukliński, ojciec bohatera

godz.11.45 STROMIEC / plac kościelny / posadzenie dębu pamięci płk.

Kuklińskiego

godz.12.00 STROMIEC / Kościół pw. św. Jana Chrzciciela/ udział w mszy świętej

godz.13.00 DUCKA WOLA-BOBREK / przejazd przez miejscowości gdzie spędziła

dzieciństwo oraz mieszkała przez wiele lat Anna Kuklińska, matka płk.

Ryszarda Kuklińskiego

godz.14.00 BOBREK / Ranczo pod Gajem / spotkanie z mieszkańcami i przyjaciółmi

godz.18.00 WARSZAWA / Pomnik Katyński / ul. Podwale / zakończenie Motocyklowego Rajdu

godz.18.00 WARSZAWA / Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego / Zwiedzanie Izby

– podsumowanie Motocyklowego Rajdu

godz.20.00 WARSZAWA / Bazylika Archikatedralna pw.św. Jana Chrzciciela/ KONCERT

„JACK STRONG BOHATER ŚWIATA”

Wykonawcy: Jerzy Zelnik aktor, Bogusław Morka tenor, Robert Grudzień organy, Anna

Drela słowo wiążące. Honorowi goście: Roman Barszcz przyjaciel płk.Kuklińskiego

Plakat

Kliknij, aby powiększyć

drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl