Gdańszczanie uczcili pamięć płk. Ryszarda Kuklińskiego

Gdańszczanie uczcili dziś pamięć śp. płk Ryszarda Kuklińskiego, honorowego obywatela ich miasta. W tym roku minęła dziesiąta rocznica śmierci płk Kuklińskiego.

Płk Ryszard Kukliński był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego. Wiązało się to z narażeniem własnego życia i swoich najbliższych.

Od 11 lutego w wielu miejscach w Polsce odbywają się obchody, upamiętniające pułkownika z okazji 10 rocznicy jego śmierci. Niedzielne uroczystości w Gdańsku rozpoczęły się Eucharystią sprawowaną w intencji pułkownika i jego całej rodziny – śp. żony i synów.

W swoim życiu, w swojej działalności, w swoich wyborach pułkownik służył dobru Ojczyzny, dobru swojego narodu – podkreślał ks. inf. Stanisław Bogdanowicz, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

Życie jego pokazuje, że nie wysługiwał się systemowi zniewolenia; przeciwnie, bronił Ojczyzny przed tymi, którzy nie wahali się zniszczyć Polski, atakiem nuklearnym. Narażał swoje życie i poniósł ofiarę najwyższą, bo do dnia dzisiejszego nie udało się wyjaśnić przyczyn nagłej śmierci jego dzieci, jego syna – mówił ksiądz infułat.

Następnie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą płk Ryszarda Kuklińskiego. Dzisiejszym obchodom towarzyszyła także wystawa.

To co dzisiaj robimy stojąc tutaj w rocznicę jego śmierci, to przede wszystkim mówi o zobowiązaniu, jakie wynika dla nas z jego czynów –mówił Stanisław Fudakowski ze Stowarzyszenia Godność.

RIRM

drukuj