fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

16. rocznica śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego

Mija 16. rocznica śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego. To wyjątkowa postać w historii – podkreśla Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie. Bez generała i jego tajnej misji nie byłoby tak dobrych relacji polsko-amerykańskich – dodał.  

Jako oficer Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego przekazał CIA informacje o przygotowaniach do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i plany tej operacji, a także inne tajemnice Układu Warszawskiego.

Generał odegrał bardzo ważną rolę w polskiej i światowej historii, jego działania owocują do dziś wzmocnieniem relacji polsko-amerykańskich – powiedział dyrektor Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego, Filip Frąckowiak.

Kukliński mówi nam bardzo wiele o dzisiejszej polityce Polski obronnej, a także polityce stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Jest on pewnym wyjątkowym patronem tych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Gdyby nie Ryszard Kukliński i jego tajna misja, nie byłoby tak dobrych relacji w stosunkach polsko-amerykańskich, ale także nie byłoby tej świadomości, jak wielkim zagrożeniem jest Rosja dla Polski i dla świata, bez względu na to, czy jest to Rosja carska, sowiecka czy Rosja Władimira Putina – wskazał Filip Frąckowiak.

Przypomnijmy, że w 1984 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Ryszarda Kuklińskiego zaocznie za „dezercję i zdradę” na karę śmierci i zarekwirował jego mienie. W 1995 r. wyrok oficjalnie umorzono. Generał zmarł w 2004 r. na Florydzie. Pochowany został w Alei Zasłużonych na Powązkach w Warszawie.

Nazywany jest „pierwszym polskim oficerem w NATO”. W 2016 r. Ryszard Kukliński został awansowany pośmiertnie na generała.

Dyrektor Filip Frąckowiak, zaprasza do odwiedzania warszawskiej Izby Pamięci gen. Kuklińskiego. Szczegółowe informacje i godziny otwarcia są dostępne na stronie internetowej generalkuklinski.com.

 

RIRM

drukuj