Zmodernizowana Izba Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego otwarta dla zwiedzających

Można już zwiedzać zmodernizowaną Izbę Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego na warszawskim Starym Mieście. W modernizację zaangażowały się Fundacja Józefa Szaniawskiego oraz Polska Fundacja Narodowa.

Więcej pamiątek, nowe wątki oraz technologia rzeczywistości wirtualnej – to wszystko czeka na zwiedzających w odnowionej Izbie Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego.

Miejsce zostało dostosowane do potrzeb współczesnego odbiorcy, stając się bardziej interaktywne.  Nowa wystawa ma pokazywać, jak polski oficer, nawiązując współpracę z wywiadem USA, ocalił świat przed III wojną światową – zaznacza dyrektor Izby Filip Frąckowiak.

– Po nowym otwarciu będziemy mieli opracowane multimedialnie mapy sztabowe Układu Warszawskiego w taki sposób, aby odbiorcy, zwiedzający zrozumieli, na czym polegało szczególne zagrożenie Polski ze strony Związku Sowieckiego i Układu Warszawskiego, i na czym polegała misja gen. Kuklińskiego. Mamy także dotąd w Polsce niepublikowane, nieznane w Polsce mapy pochodzące ze Związku Sowieckiego, prezentujące ofensywne zamiary Moskwy – nie tylko wobec Europy Zachodniej, ale także wobec Europy Południowej. Spodziewam się, że będzie więcej zwiedzających, będzie więcej dni działania – 5 dni w tygodniu, o stałych godzinach – powiedział Filip Frąckowiak. 

W otwarciu zmodernizowanego muzeum udział wzięli przedstawiciele rządu i parlamentu. List do uczestników skierował premier Mateusz Morawiecki. Nie zabrakło także żołnierzy NATO stacjonujących w Polsce.

Gen. Ryszard Kukliński to jeden z największych bohaterów współczesnej historii – zaznacza poseł Andrzej Melak, członek zarządu Fundacji Józefa Szaniawskiego.

– Bardzo udana renowacja. Przystosowanie do potrzeb, zwłaszcza dla młodzieży. Wyrazisty i bardzo docierający do młodych przekaz filmowy, fotograficzny, dźwiękowy. Myślę, że to jest jedna z najważniejszych lekcji historii, którą młodzi ludzie będą tu przeżywać – podkreślił Andrzej Melak.

Izbę Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego stworzył Józef Szaniawski, ostatni więzień polityczny PRL. Placówka działa od 2006 r. przy ul. Kanonia 20 na warszawskiej starówce.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl