fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

90. rocznica urodzin gen. Ryszarda Kuklińskiego

Obchodzimy dziś 90. rocznicę urodzin gen. Ryszarda Kuklińskiego – oficera Ludowego Wojska Polskiego, który przekazał Amerykanom plany sowieckiej agresji na Zachód.

Z tej okazji w Krakowie odbędą się uroczystości upamiętniające polskiego bohatera. Na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed pomnikiem gen. Kuklińskiego zostaną złożone kwiaty. Uroczystość uświetni Asysta Honorowa Wojska Polskiego.

Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzy Bukowski zwraca uwagę na zasługi gen. Ryszarda Kuklińskiego.

– Co do tego, że Ryszard Kukliński przyczynił się do uratowania świata, w dużej mierze przed III wojną światową, zgodni są historycy, a także wysocy wojskowi USA oraz wysocy funkcjonariusze CIA z czasów, kiedy on przekazywał informacje, czyli z lat 1972-1981. Czy Kukliński zdradził? Tak, zdradził komunizm, ponieważ jako młody chłopak wstąpił do Wojska Polskiego, będąc przekonanym – jak wielu podobnych mu ludzi – że to jest Wojsko Polskie, a nie polskojęzyczna formacja należąca do Układu Warszawskiego – mówi dr Jerzy Bukowski.

Krakowskie uroczystości upamiętniające gen. Ryszarda Kuklińskiego zakończą się w niedzielę Mszą św. o godz. 12.30 w kościele braci mniejszych kapucynów.

Organizatorami wydarzenia są m.in. Stowarzyszenie Sympatyków gen. Ryszarda Kuklińskiego oraz krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

RIRM

drukuj