CIA wydała 30 mln USD na operacje polskiego wywiadu?

Nie 15, ale 30 mln dolarów dała CIA polskiej Agencji Wywiadu w 2003 r. Nie były to pieniądze za zgodę na tajne więzienie, ale poszły na operacje specjalne – informuje jedna z gazet. 

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski zapewniał dziś na antenie Polskiego radia, że będąc prezydentem nie wiedział o sprawie przekazywania amerykańskich pieniędzy polskiemu wywiadowi. Liczy, że sprawę wyjaśni sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych.

O takie posiedzenie będzie wnioskował poseł Marek Opioła, członek komisji.

Uważam, że w sytuacji, kiedy w raporcie znajduje się zmieniona Polska i pewne informacje, których polscy obywatele nie wiedzieli a Komisja ds. Służb Specjalnych w ogóle nie znała praw, które zostały w jakiś sposób uregulowane w latach 2002-2003, to, co się działo na terytorium Polski, powinno zostać dogłębnie wyjaśnione na forum Komisji ds. Służb Specjalnych – utrzymuje poseł Marek Opioła.

Kilka dni temu senat USA opublikował raport na temat tajnych więzień CIA. Choć nie zostały w nim wymienione nazwy państw, to można wnioskować, że w części dokumentu mowa jest o Polsce.

RIRM

drukuj