fot. PAP

Czy udział Polski w walce z terroryzmem był zasadny?

Były prokurator Generalny Zbigniew Ziobro pyta byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego premiera Leszka Millera – jaki mieliśmy cel aby Polskę wystawiać na pierwszą linię frontu walki z terroryzmem?

Były minister sprawiedliwości odniósł się do opublikowanego przez amerykanów streszczenia raportu dot. przesłuchań przeprowadzanych przez CIA.

Dokument wymienia nadużycia, jakich – według jego autorów – dopuściło się CIA w trakcie realizacji tajnego programu zwalczania terroryzmu.

W dokumencie nie padają wprost nazwy państw, które współpracowały z USA i zgodziły się mieć na swym terytorium tajne ośrodki CIA. Polskę według niektórych określono jako „miejsce niebieskie”.

– Stawiam takie pytanie, na które nie udzielili i nie chcą udzielić racjonalnej odpowiedzi ówcześni przywódcy Polski – pan Miller i pan Kwaśniewski, mianowicie jakie były racje, które przemawiały za tym, aby Polskę wystawiać na pierwszą linię tego frontu walki z terroryzmem, wówczas w takiej formie, skoro wszystkie inne kraje, czy niemal większość krajów na czele ze Stanami Zjednoczonymi zdecydowały się na własnym terytorium tego rodzaju praktyk nie uprawiać, tym bardziej więc te pytania zasadnie można dzisiaj stawiać w Polsce. Krótko mówiąc, walka z terroryzmem – tak, ale z uwzględnieniem interesu naszego kraju – powiedział Zbigniew Ziobro.  

Krakowska Prokuratura Apelacyjna, prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce zapowiedziała, że wystąpi do USA o udostępnienie raportu dotyczącego działań CIA.

RIRM

 

drukuj