Silny orkan ma uderzyć w Polskę

Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, który ma dziś dotrzeć nad Polskę. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostrzega oraz apeluje o zachowanie ostrożności.

Jak podaje IAR – chodzi o silny Orkan Aleksandrę, który od kilku dni krąży nad Wielką Brytanią.

Ostrzeżenia pogodowe obowiązują od godz. 11.00.

Kierowcy powinni być przygotowani na lokalne utrudnienia na drogach, które mogą być spowodowane przez powalone drzewa. Samochody warto zostawić na miejscach parkingowych z dala od drzew. Należy także liczyć się z przerwami w dostawie energii elektrycznej. Linie przesyłowe mogą zostać uszkodzone przez łamiące się na skutek wiatru konary drzew. Podczas porywistych wiatrów należy zabrać z balkonów przedmioty, które spadając mogą komuś wyrządzić krzywdę.

Według prognozy IMGW w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, śląskim, małopolskim, warmińsko-mazurskim (subregion elbląski) oraz podkarpackim, spodziewać się należy silnego wiatru z kierunku południowo-zachodniego i południowego.

Według prognoz najmocniejszych podmuchów można spodziewać się dzisiaj. Na Wybrzeżu jego porywy mogą osiągać 90 km/h. W głębi kraju 80 km/h, a w szczytowych partiach nawet Sudetów 120 km/h. Na Wybrzeżu wiatr zacznie słabnąć w nocy z soboty na niedzielę, w górach w sobotę rano.

W sobotę jeszcze na północy kraju wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h. Na pozostałym obszarze wiatr umiarkowany i dość silny, od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 75 km/h. W godzinach popołudniowych nastąpi stopniowy spadek prędkości wiatru.

RIRM/msw.gov.pl/IAR

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl