W Polsce zachmurzenie umiarkowane i duże

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że północna i wschodnia Europa będzie pod wpływem wyżu znad Skandynawii. Pozostały obszar kontynentu będzie pod wpływem układów niżowych z frontami atmosferycznymi. Północna i północno-wschodnia Polska będzie na skraju wspomnianego wyżu, a w województwach północno-wschodnich zaznaczać się będzie wpływ ciepłego frontu atmosferycznego.

Pozostała część kraju będzie w zasięgu płytkiej zatoki związanej z niżem, którego główny ośrodek znajdzie się nad północnowschodnią Hiszpanią. Z południa napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie, tylko północna i północno-wschodnia część kraju pozostanie w chłodniejszej masie powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i nieznacznie wzrośnie.

W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, a w pierwszej połowie nocy od południowych rejonów Pomorza Zachodniego przez Wielkopolskę i centrum po Mazowsze i południowe Podlasie burze. Lokalne burze możliwe także w województwach południowowschodnich oraz na północy Śląska Dolnego i Opolskiego. W Wielkopolsce i na Ziemi Łódzkiej w czasie burz prognozowana wysokość opadów miejscami do 20 mm. Na południu kraju mgła ograniczająca lokalnie widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od 8 st. do 10 st., chłodniej na północnym wschodzie i w kotlinach górskich: od 5 st. do 7 st., a nad samym morzem, Kaszubach oraz Podhalu zaledwie 4 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h, w Wielkopolsce do 80 km/h, a na Ziemi Łódzkiej do 90 km/h.

PAP/RIRM

drukuj