W niedzielę akcja „Zapal znicz pamięci”

Kilkanaście wydarzeń upamiętniających zagładę polskich elit przez Niemców w czasie II wojny światowej zaplanowano na terenie Wielkopolski w ramach piątej edycji akcji „Zapal znicz pamięci”. Odbędzie się ona w najbliższą niedzielę – 20 października.

Jak zaznaczają organizatorzy akcja na największą skalę jest przeprowadzana na terenie woj. wielkopolskiego.

Świadczy o tym chociażby przekrój społeczeństwa, które angażuje się w akcję. To dzieci, uczniowie, studenci, ale również osoby starsze. Każdej z nich zależy na podtrzymaniu pamięci o zamordowanych i wysiedlonych Polakach – powiedziała inicjatorka akcji Anna Gruszecka. 

W Poznaniu przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej odbędzie się uroczystość połączona ze złożeniem kwiatów oraz wartą honorową. W Gostyniu w akcję włączyła się jedna z nauczycielek, która wraz ze swoimi uczniami zapali znicze przy grobach pomordowanych Polaków. W akcję włączyło się koło PTTK z Konina, które organizuje wyjazd do Lasu Rudzickiego, gdzie zamordowano Żydów. We Wrześni odbędzie się spacer śladami wysiedlonych.

Nie prowadzimy rejestru miejsc, do których udadzą się Wielkopolanie, bo to akcja o charakterze spontanicznym, ale są środowiska, które wcześniej informują o swoich planach – powiedziała Gruszecka. 

Akcja „Zapal znicz pamięci”, która po raz pierwszy była zorganizowana w 2009 r., polega na zapaleniu zniczy w miejscach pamięci narodowej na terenie dawnych ziem wcielonych do III Rzeszy Niemieckiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl