fot. twitter.com/Kombatanci

Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

Dziś obchodzimy Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości organizowane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odbędą się po południu w Warszawie.

Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP jest obchodzony 1 września nieprzypadkowo. Tego dnia przypadają kolejne rocznice agresji Niemiec na Polskę. Agresji, która zapoczątkowała II wojnę światową. Obchody rozpoczną się o godz. 18.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, gdzie sprawowana będzie Msza św. w intencji Ojczyzny i wszystkich tych, którzy 1 września 1939 r. stanęli do walki w obronie Polski i zginęli na polach bitewnych.

Następnie o godz. 19.30, na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się ceremonia wręczenia medali „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” osobom, które w sposób szczególny zasłużyły się w niesieniu pomocy kombatantom podczas epidemii koronawirusa.

We wtorek, 1 września 2020 r., w dniu 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej, po raz kolejny obchodzić będziemy Dzień…

Opublikowany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Poniedziałek, 31 sierpnia 2020

O znaczeniu tego dnia mówi szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk.

– Chcemy pokazać pewną więź międzypokoleniową. Dziękując weteranom chcemy podziękować również tym, którzy starają się tę tradycję niepodległościową przenosić we współczesność. To okazja nie tylko do modlitwy i zadumy nad naszą historią, ale to także kolejna okazja do wyrażenia wdzięczności wobec tych weteranów, którzy są stale z nami obecni – wskazuje Jan Józef Kasprzyk.  

Obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP zakończy Apel Pamięci oraz ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj