fot. facebook.com

Latem największe w Polsce widowisko plenerowe na 100 lat niepodległości

Do 100-lecia odzyskania niepodległości nawiązywać będzie przygotowywane w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie), największe w Polsce widowisko plenerowe „Orzeł i Krzyż – Niepodległa”. Pokazy odbędą się w czerwcu i lipcu w Parku Dzieje.

Jak poinformował w imieniu organizatorów przedsięwzięcia Andrzej Dobosiewicz, przygotowania do tegorocznej edycji przedsięwzięcia już ruszyły. W lipcu i sierpniu odbędzie się sześć pokazów. Obejrzeć je będzie mogło w sumie ok. 12 tys. widzów.

Spektakl z rozwiniętym wątkiem niepodległości potrwa 100 minut i, jak podali jego twórcy, będzie stanowić „podróż w czasie od legendy o Lechu, Czechu i Rusie, poprzez początki państwa polskiego z chrztem Polski, aż po wiek XX z przesłaniem Jana Pawła II i Solidarności”.

Widowisko prezentowane jest po zachodzie słońca, z zastosowaniem nowoczesnych technik dźwiękowych, oświetleniowych i multimedialnych.

Spektakle plenerowe przygotowywane i realizowane są przez wolontariuszy – mieszkańców Murowanej Gośliny, Poznania i sąsiednich gmin. Rokrocznie nad pokazami pracuje ok. 400 osób.

Od kilku lat widzowie mogą oglądać widowisko „Orzeł i Krzyż” na podstawie scenariusza Jacka Kowalskiego. Co rok spektakl jest modyfikowany, wzbogacany o kolejne wątki i elementy. W 2016 roku nawiązywał do 1050-lecia chrztu Polski.

Widowiska prezentowane są na terenie Parku Dzieje, wzorowanym na jednej z największych atrakcji Francji – Puy du Fou. W parku historycznym w Murowanej Goślinie znajduje się obozowisko rycerskie, kuźnia, stanowisko archeologiczne, warsztat tkacki i garncarski. Jedną z głównych atrakcji jest staropolska wieczornica, czyli uczta, podczas której goście oglądają pokazy, biorą udział w konkursach oraz scenkach zaczerpniętych ze szlacheckich zwyczajów. Park Dzieje otwarty jest w sezonie wakacyjnym.

W ubiegłym roku gościem premiery widowiska „Orzeł i Krzyż” był prezydent Andrzej Duda. Prezydent dziękował twórcom przedsięwzięcia za popularyzację wiedzy o polskiej historii.

„Pokazujecie nasze dzieje, pokazujecie to, z czego wszyscy, jako społeczeństwo, jako naród, nie tylko powinniśmy być, ale wierzę w to, że w zdecydowanej większości jesteśmy ogromnie dumni” – mówił.

Spektakle plenerowe w Murowanej Goślinie organizowane są od 2007 r. Oglądało je dotąd kilkadziesiąt tysięcy osób.

PAP/RIRM

drukuj