11 listopada na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal Niepodległa

11 listopada na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się Festiwal Niepodległa – zapowiedział w poniedziałek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Chcemy zaoferować Polakom możliwość obchodzenia Święta Niepodległości, także w sposób bardziej edukacyjny i rozrywkowy – podkreślił.

Jarosław Sellin, który jest pełnomocnik rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, przypomniał, że do 11 listopada pozostało dokładnie 34 dni.

„Chcemy, żeby w przestrzeni tego salonu Warszawy, bo tak Krakowskie Przedmieście można przecież nazwać, była możliwość uczestniczenia w różnych wydarzeniach związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Możliwość uczestniczenia całymi rodzinami, z grupami przyjaciół” – podkreślił wiceszef MKiDN.

Dodał, że Polacy sygnalizują, że „nie chcą świąt narodowych obchodzić tylko poprzez oglądanie najważniejszych wydarzeń w telewizji, ale chcą wyjść z domu, chcą w czymś uczestniczyć”.

„Wydaje nam się szczególnie ważne, żeby poza normalnymi, rutynowymi, pięknymi, na pewno rozbudowanymi z okazji 100-lecia obchodami państwowymi, zaoferować Polakom obchodzenie tego święta w formie bardziej edukacyjnej czy rozrywkowej, stąd festiwal, który będzie funkcjonował od godz. 13 aż do godz. 21” – poinformował wiceminister kultury.

Jak mówił, chodzi o to, żeby na Krakowskim Przedmieściu „w formie spacerowej, trochę takiej plenerowej, >>konsumować<< polską piosenkę, kuchnię, modę z okresu międzywojennego; oglądać różnego rodzaju parady, słuchać muzyki, zobaczyć zabytkowe samochody, powozy konne. Trochę się cofnąć w czasie do tego jak wyglądała Polska, Warszawa, Krakowskie Przedmieście w okresie międzywojennym”.

„To jest oferta dla rodzin, dla Polaków, żeby w ten sposób też historię poznawać” – wskazał pełnomocnik ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości.

PAP/RIRM

drukuj