Małopolskie pogotowia dostały 10 nowych karetek

O 10 nowych karetek, wartych łącznie 5 mln zł, wzbogaciły się pogotowia w woj. małopolskim. Odnowienie taboru ratownictwa medycznego w regionie to inicjatywa małopolskich parlamentarzystów.

Siedem nowych, specjalistycznie wyposażonych karetek obsługiwać będzie Kraków i powiat krakowski, dwie – powiat olkuski, jedna – powiat miechowski.

Dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Popławska zaznaczyła, że nowe karetki oznaczają większe bezpieczeństwo i wyższy komfort zarówno dla pacjentów, jak i dla pracowników służby zdrowia.

„Karetki to samochody, które nigdy nie stoją w miejscu” – wskazała dyrektor i dodała, że karetki Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego przejeżdżają rocznie ok. 1,5 mln km.

Karetka jeździ do pięciu, sześciu lat w systemie państwowego ratownictwa medycznego, potem przechodzi do usług transportowych albo staje się karetką rezerwową.

Tylko Krakowskie Pogotowie Ratunkowe ma 60 ambulansów, z tego 32 to karetki ratunkowe pracujące całą dobę, jedna jeździ w godz. od 7 do 19. Pozostałe samochody służą do transportu sanitarnego.

„Kiedy rozmawialiśmy, jaka jest największa potrzeba mieszkańców, doszliśmy do wniosku, że mieszkańcy najbardziej byliby zadowoleni z karetek pogotowia” – powiedział na briefingu prasowym w poniedziałek przed Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym poseł PiS i min. infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann podkreśliła, że „bezpieczeństwo i zdrowie Polaków, Małopolan, krakowian jest priorytetem”, a „o życiu ludzkim decydują nieraz minuty”.

Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik podziękował posłom za inicjatywę zakupu nowych karetek.

„Urząd wojewódzki był instytucją, która przeprowadziła postępowanie przetargowe i zrealizowała zakup 10 ambulansów, ale środki na zakup tych ambulansów to tzw. środki poselskie. (…) Po przegłosowaniu budżetu państwa środki trafiły do budżetu urzędu wojewódzkiego, a dalej to już była procedura przetargowa” – mówił na briefingu prasowym wojewoda Małopolski.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe jest liderem konsorcjum ratownictwa medycznego, które skupia dziewięć szpitali i cztery samodzielne stacje pogotowia. To właśnie członkowie tego konsorcjum są beneficjentami inicjatywy parlamentarzystów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl