Żołnierze z 34. Batalionu Lekkiej Piechoty ćwiczyli z funkcjonariuszami i zespołami służb ratowniczych powiatu jarosławskiego

Straż Graniczna i policja udaremnili nielegalne przekroczenie granicy, strażacy i ratownicy medyczni udzielali pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym, a żołnierze 34. Batalionu Lekkiej Piechoty bronili dostępu niepożądanych grup do głównego ujęcia wody dla miasta i gminy Pruchnik.

Zgodnie z rocznym planem działania Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, 12 maja br. przeprowadzone zostały ćwiczenia w zakresie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego. W tym przedsięwzięciu, zorganizowanym na terenie miasta i gminy Pruchnik, wzięły udział zespoły z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, Ratownictwa Medycznego, ochotniczych straży pożarnych, Straży Granicznej, policji, Nadleśnictwa Kańczuga oraz pododdział z 34. Batalionu Lekkiej Piechoty. Dla żołnierzy to pierwsze szkolenie w tak licznym gronie w swoim rejonie odpowiedzialności, które realizowano w ramach zajęć rotacyjnych.

Celem szkolenia było przede wszystkim sprawdzenie funkcjonowania systemów i procedur obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego oraz doskonalenie współpracy poszczególnych służb i instytucji.

Jednym z epizodów, w którym wystąpili żołnierze z jarosławskiego batalionu było zorganizowanie ochrony głównego ujęcia wody dla miasta i gminy Pruchnik oraz udaremnienie działania grup dywersyjnych na tym terenie. Dodatkowo żołnierze wykonali pokazowy transport poszkodowanego nad leśnym żlebem, wykorzystując do tego zadania sprzęt ratowniczy i wysokogórskiej. W ocenie obecnych tam służb zadania zostały wykonane profesjonalnie.

– W strukturach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego służy wielu żołnierzy zawodowych, którzy uczestniczyli w misjach polskich kontyngentów wojskowych w Iraku i Afganistanie. Posiadają różne państwowe uprawnienia instruktorskie. Dzisiaj w swoich pododdziałach występują w roli dowódców, instruktorów, jak również mentorów. Już od pierwszego dnia szkolenia podstawowego przekazują swoją fachową wiedzę w zakresie właściwego zachowania na polu walki naszym młodym patriotom – powiedział w czasie przemówienia pułkownik Arkadiusz Mikołajczyk, dowódca podkarpackiej brygady.

Struktura Wojsk Obrony Terytorialnej projektowana jest w taki sposób, by jak najlepiej wpisać się w pomoc społeczeństwu i służbom wyspecjalizowanym w niesieniu pomocy. Zadania takie będą realizowane poprzez wsparcie społeczności lokalnych w czasie klęsk żywiołowych, katastrof i innych zagrożeń o charakterze niemilitarnym. Celem WOT nie jest jednak zastępowanie innych służb, np. medycznych, straży pożarnej czy też funkcjonariuszy Straży Granicznej lub policji. WOT będą uzupełniały pewne zdolności, a w niektórych specyficznych obszarach zdobędą kluczowe kompetencje.

Docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie ok. 53 tys., a ich służba będzie trwała od roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Zainteresowani służbą w WOT mieszkańcy powiatu jarosławskiego powinni zgłosić się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jarosławiu, aby pozyskać wszelkie informacje dotyczące wstąpienia w szeregi 34. Batalionu Lekkiej Piechoty z siedzibą w Jarosławiu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl