Podkarpackie: 100 różnych wydarzeń na 100-lecie niepodległości

„100 wydarzeń na 100-lcie odzyskania Niepodległości” – to inicjatywa, którą Podkarpackie uczci tę rocznicę. W realizację wydarzeń jubileuszowych, które potrwają cały rok, zaangażowały się samorządy różnych szczebli, organizacje, instytucje oraz mieszkańcy.

O zgłaszanie planowanych wydarzeń związanych z tą wyjątkową rocznicą wojewoda i marszałek zwrócili się do podkarpackich samorządów w lutym. Jak powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, do chwili obecnej takich inicjatyw zgłoszonych zostało około 900, z których komitet organizacyjny wytypował 100.

„Nie oznacza to, że 800 pozostałych zgłoszonych wydarzeń będzie mniej ważne, ale chcieliśmy w jakiś szczególny sposób podkreślić zaangażowanie przede wszystkim społeczności lokalnych, wskazać te, które pozostaną jako trwały element naszego wspólnego świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości”- mówiła Ew Leniart.

Marszałek województwa Władysław Ortyl wskazywał, że zgłoszone wydarzenia mieszczą się w różnych formułach; są wśród nich akademie okolicznościowe, seminaria, konferencje o charakterze popularno-naukowym i naukowym, ale też „upamiętnienia, które pozostaną na dłużej w przestrzeni publicznej”, jak np. odsłaniane pomniki, obeliski, tablice pamiątkowe poświęcone wydarzeniom lub osobom związanym z rocznicą odzyskania niepodległości.

Wśród wybranych 100 wydarzeń znalazła się m.in. akcja sadzenia drzew miododajnych. Ma to być „żywym pomnikiem pamięci” o wydarzeniach sprzed 100 lat, a jednocześnie doskonałym sposobem na ochronę bioróżnorodności oraz wzmocnieniem dla podkarpackiego pszczelarstwa i tego środowiska.

Innym wydarzeniem, skierowanym szczególnie do najmłodszych, będzie wydanie Podkarpackiej Księgi Łamigłówek, w której znajdzie się 100 zadań o tematyce niepodległościowej przeznaczonych dla dzieci czy stworzenie gry symulacyjnej dla uczniów liceum. Będzie też VII Narodowe Czytanie, w czasie którego na rynkach miast woj. podkarpackiego będzie czytane „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i fragmenty „Antologii Niepodległości” opublikowanej przez Kancelarię Prezydenta RP.

Wśród 100 wydarzeń znalazły się też wystawy, inscenizacje, widowiska i rekonstrukcje, konkursy, koncerty muzyczne, rajdy, pikniki, konferencje, seminaria, odsłonięcia pomników, publikacje.

„To wszystko pokazuje, że obchody Święta Niepodległości mogą być bardzo różnorodne, ale przede wszystkim – że umiemy się cieszyć z tego, że taka ważna rocznica się odbywa i nasze województwo i jego mieszkańcy bardzo aktywnie w te wydarzenia się angażują” – zaznaczyła wojewoda.

Marszałek podkreślił, że zebranie tych wszystkich wydarzeń, wybranie ich i pogrupowanie będzie pewnego rodzaju dokumentacją na temat tego, jak społeczeństwo, instytucje z Podkarpacia uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Jak pokazali, na ile to jest ważne, istotne z punktu widzenia naszej historii, naszego dziedzictwa narodowego” – wskazał marszałek Ortyl.

PAP/RIRM

drukuj