Prezydent, marszałkowie, premier złożyli wieńce przy grobie Ryszarda Kaczorowskiego

Prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak złożyli w niedzielę 11 listopada wieńce przy grobie ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Grób prezydenta Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. znajduje się w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

Ryszard Kaczorowski urodził się w 1919 r. w Białymstoku. Jako 14-latek wstąpił do harcerstwa, gdzie należał do drużyn Andrzeja Małkowskiego, jednego z twórców polskiego skautingu. W roku 1934 rozpoczął także edukację w białostockiej Szkole Handlowej. Tuż przed wybuchem II wojny światowej został zastępcą komendanta białostockiego Pogotowia Harcerskiego, mającego pełnić funkcję pomocniczą w przypadku wojny. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną tworzył Szare Szeregi, gdzie pełnił funkcję komendanta okręgu białostockiego. Był łącznikiem między Szarymi Szeregami a Komendantem Związku Walki Zbrojnej.

W lipcu 1940 aresztowany przez NKWD i więziony w Białymstoku oraz w Mińsku, gdzie po dwudniowym procesie 1 lutego 1941 skazany został na karę śmierci przez Najwyższy Sąd Białoruskiej Republiki Radzieckiej. Po stu dniach pobytu w celi śmierci 10 maja sąd ZSRR zamienił wyrok na dziesięć lat łagrów. Wywieziony został na Kołymę, odzyskał wolność po podpisaniu układu Sikorski-Majski.

Wypuszczony z obozu w 1942 r. zasilił szeregi tworzonej w ZSRR przez gen. Władysława Andersa Armii Polskiej i wyszedł wraz z nią do Palestyny. Walczył m.in. pod Monte Cassino. Po wojnie Kaczorowski pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Kaczorowski włączył się w emigracyjną działalność Związku Harcerstwa Polskiego, najpierw jako naczelnik harcerzy w latach 1955-67, następnie jako przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego na uchodźstwie w latach 1967-88.

Po śmierci prezydenta Kazimierza Sabbata, Kaczorowski został 19 lipca 1989 r. zaprzysiężony na urząd prezydenta na uchodźstwie i pozostał nim półtora roku. 22 grudnia 1990 r. podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie Kaczorowski przekazał insygnia władzy prezydentowi Lechowi Wałęsie.

11 listopada 2018 roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości; w całym kraju odbywają się uroczystości związane z obchodami święta.

100 lat temu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu; w 1937 r. Sejm RP ustanowił w dniu 11 listopada państwowe obchody Święta Niepodległości. Władze komunistyczne zalegalizowały 11 listopada jako Narodowego Święto Niepodległości dopiero 15 lutego 1989 r.

PAP/RIRM

drukuj