Litwa chce od KE ok. 20 mln euro na walkę z afrykańskim pomorem świń

Litwa zwróci się do Komisji Europejskiej o ok. 20 mln euro na walkę z afrykańskim pomorem świń. Swoje szacunki strat przedstawi w Brukseli do 15 lutego.

Ok. 10 mln euro ma być przeznaczone na wybudowanie ogrodzenia wzdłuż granicy z Białorusią. Prawdopodobnie dziki zakażone chorobą afrykańskiego pomoru świń dotarły na Litwę właśnie z Białorusi.

Pieniądze mają być też przeznaczone na budowanie hangaru do dezynfekcji aut, które przejeżdżają granicę i na zakup mobilnej spalarni do utylizacji padłych i upolowanych dzików.

Niebezpieczny dla trzody chlewnej wirus wykryto przed dwoma tygodniami u padłych dzików na pograniczu białoruskim, na terenie rejonu solecznickiego i orańskiego. W ubiegłym tygodniu litewski rząd ogłosił sytuację nadzwyczajną w sześciu rejonach na południowym wschodzie, m.in. w rejonach graniczących z Polską: łoździejskim i olickim.

W związku z wykryciem na Litwie przypadków afrykańskiego pomoru świń, wstrzymano import wieprzowiny z całej Unii Europejskiej.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl