PAP/Radek Pietruszka

Premier o polskiej prezydencji w V4: Przypada na okres kryzysu, ale wierzę, że doskonale sobie poradzimy

W tym roku Polska rozpoczyna roczną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej; przypada ona na niezwykły okres kryzysu gospodarczego i walki z koronawirusem; to wielkie wyzwania, ale wierzę, że doskonale sobie z nimi poradzimy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku poinformował, że jednym z najważniejszych celów, jaki widzi w tej chwili, „jest jednoczenie Polaków wokół ambitnych projektów, które pomogą nam pokonać kryzys i zmaterializować ideę solidarności – tej wewnętrznej – polskiej, jak i międzynarodowej – europejskiej”.

Jak dodał, ma na myśli Centralny Port Komunikacyjny Solidarity Transport Hub Poland, przekop Mierzei Wiślanej, drogę Via Carpathia. W ocenie Morawieckiego te projekty infrastrukturalne wzmocnią nie tylko bezpieczeństwo ekonomiczne i militarne Polski, ale całej grupy V4.

„Węgry i Premier Viktor Orban doskonale to rozumieją – z tym narodem łączą nas wspólne doświadczenia historyczne, a zwłaszcza walka z komunizmem i narzucanymi nam ograniczeniami. Sojusz polsko-węgierski jest dla mnie szczególnie ważny, a jak pokazał ostatni szczyt w Brukseli – jest on również skuteczny i może przynosić wielkie owoce całej Grupie Wyszehradzkiej i Europie Środkowej” – podkreślił premier.

Zachęcił też do lektury wywiadu, którego udzielił węgierskiemu dziennikowi „Magyar Hirlap”.

1 lipca rozpoczęła się polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej. Jest to już szóste roczne, rotacyjne polskie przewodnictwo w V4, które potrwa do 30 czerwca 2021 r.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl