fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rząd apeluje do Senatu o szybkie przyjęcie tzw. tarczy antykryzysowej

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował o jak najszybsze zwołanie Senatu. Tak, by błyskawicznie tzw. tarcza antykryzysowa trafiła do podpisu prezydenta. Marszałek Senatu wskazał, że prace będą odbywały się w poniedziałek.

Pierwsze sygnały od marszałka Tomasza Grodzkiego były takie, że Senat będzie chciał poprawić tarczę antykryzysową.

„Pomóżcie nam i poprawcie Tarczę w Sejmie najlepiej jak potraficie” – pisał na Twitterze Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Tarczę przyjęto w sobotę nad ranem, bez poprawek, jakie proponowała Platforma Obywatelska. Teraz te poprawki – niewykluczone, że będzie chciał do tarczy wprowadzić Senat. Pytanie tylko, czy – zanim zacznie poprawiać ustawę – przyjmie, tą którą zaproponował rząd.

Premier Mateusz Morawiecki mówił jednak, że nie ma czasu.

– Dlatego bardzo proszę pana marszałka Senatu, żeby zwołał Senat najlepiej jeszcze dzisiaj, jak najszybciej. Najlepiej, żeby nie tracić żadnej godziny – apelował premier RP.

Pod tymi słowami podpisał się prezydent Andrzej Duda.

„Zaapelowałem do Pana Marszałka o jak najszybsze procedowanie w Senacie tzw. tarczy antykryzysowej. Obaj zgodziliśmy się, że ustawa powinna trafić do mojego podpisu przed 1 kwietnia” – akcentował Andrzej Duda, prezydent RP.

Posiedzenie Senatu odbędzie się w poniedziałek – zapowiedział marszałek Tomasz Grodzki. Rano będą pracowały komisje. Po południu odbędzie się posiedzenie plenarne izby.

Słowa marszałka Senatu dają nadzieję na szybkie procedowanie.

– Polaków interesuje, aby ten pakiet wszedł szybko w życie, nawet jeśli jest niedoskonały, ale to jest ważne dla pracowników, dla pracodawców, ochrony zdrowia, samorządowców – podkreślał Tomasz Grodzki.

Do prac nad tarczą antykryzysową marszałek Tomasz Grodzki zaprosił premiera. Prawo i Sprawiedliwość chce, by Senat – nad pakietem ustaw – pracował jednak zdalnie – zapowiedział wicemarszałek Stanisław Karczewski.

– Wystąpimy z inicjatywą zmiany regulaminu. Tak, aby kolejne posiedzenia Senatu i kolejne posiedzenia komisji mogły odbywać się w sposób zdalny – wskazał wicemarszałek Senatu.

Stanisław Karczewski nie wykluczył scenariusza, w myśl którego senatorowie pojawią się w Warszawie, przegłosują regulamin, by później – już z domów – pracować nad przyjęciem tarczy antykryzysowej.

TV Trwam News

drukuj