Nowa ustawa TK pod ostrzałem KE

Komisja Europejska ma uwagi do nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która ma zażegnać konflikt wokół TK. Rzecznik komisji Margaritis Schinas stwierdził, że ustawa nie rozwiewa kilku istotnych obaw, na które wskazały Komisja Europejska i Komisja Wenecka oraz budzi nowe.

Margaritis Schinas nie sprecyzował jednak, czego dokładnie dotyczą nowe obawy Komisji Europejskiej. Jednocześnie zapowiedział, że Bruksela wkrótce powróci do tematu prowadzonej wobec Polski procedury ochrony państwa prawa oraz rozważy dalsze kroki.

Poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji powiedział, że nowe rozwiązania dot. Trybunału Konstytucyjnego wychodzą naprzeciw postulatom Komisji Weneckiej, a także wnioskom opozycji.

– Uważam, że wszystkie rozwiązania przyjęte w tej ustawie pozostają w zgodzie z zaleceniami Komisji Weneckiej. Oczywiście, Trybunał Konstytucyjny nie może mieć takiego kształtu, który uniemożliwiałby realizację programu, który zdeklarował się realizować rząd w czasie kampanii wyborczej. Chcę jasno podkreślić: mamy w Polsce do czynienia z wyjątkową sytuacją. Ta wyjątkowość sytuacji polega na tym, że prezes TK stał się czołowym politykiem ugrupowania opozycyjnego – zaznaczył Stanisław Piotrowicz.

Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym czeka teraz na podpis prezydenta RP Andrzeja Dudy. Z chwilą wejścia nowej ustawy w życie, ważność ma stracić ustawa o TK z czerwca 2015 r., stosowana obecnie przez większość sędziów Trybunału.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl